ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تغییرات آب و هوا
علمی

ویدیوی جدید ناسا از تغییرات اقلیمی جنجال برانگیز شد

ناسا اخیرا ویدیوی جدیدی منتشر کرده که تغییرات آب و هوا را از سال 1880 تا 2021 نشان می‌دهد. در این ویدیو ناسا نشان می‌دهد که چگونه دمای کره زمین در اثر فعالیت‌های انسان رو ...

ناسا اخیرا ویدیوی جدیدی منتشر کرده که تغییرات آب و هوا را از سال 1880 تا 2021 نشان می‌دهد. در این ویدیو ناسا نشان می‌دهد که چگونه دمای کره زمین در اثر فعالیت‌های انسان رو به افزایش است. تغییرات صورت گرفته آنقدر عجیب و شدید بوده که این ویدیو بسیار جنجال‌برانگیز شده است.

«اد هاوکینگر»، متخصص آب و هوا در مرکز ملی علوم جوی دانشگاه «ریدینگ» وظیفه تصویرسازی این ویدیو را برعهده داشته است. ناسا پیش از این نیز در سال 2016 ویدیوی دیگری منتشر کرده بود و پیش از بازی‌های المپیک تابستانی ریو، اثر فعالیت‌های انسان بر دمای زمین را به تصویر کشیده بود.

ویدیوی ناسا از تغییرات آب و هوا

در این ویدیو ناسا تلاش دارد تا تغییرات آب و هوا را به کمک خطوط دایره‌ای نشان دهد. در ابتدا، ویدیو با خطی شروع می‌شود که از مرکز دایره دور می‌شود. همانطور که لحظه‌ها می‌گذرند – به عبارت دیگر، سال‌های مختلف در مرکز دایره نمایش داده می‌شوند – شاهد تغییرات رنگ خطوط هستیم. خطوط سفید و آبی نشان‌دهنده دمای سردتر هستند، در حالی که خطوط قرمز نشان می‌دهند دما افزاش یافته است.

دمای نشان داده شده در این ویدیو حاصل داده‌های جمع‌آوری شده ناسا از موسسات مختلف در طی این سال‌هاست. همانطور که در ویدیو می‌بینید، دمای کره زمین در سال‌های اخیر متاسفانه افزایش چشمگیری داشته است. طی گزارش‌های جهانی، دمای زمین در حدود 0.98 درجه سانتی‌گراد بیشتر شده است.

تغییرات آب و هوا

شاید این رقم به نظرتان زیاد نباشد، اما باید بدانیم حتی تغییرات یک تا دو درجه‌ای دما می‌توانند اثرات مخربی بر محیط زیست داشته باشند. یخ‌های قطبی ذوب می‌شوند، سطح دریاها بالاتر می‌آید، سواحل غرق می‌شوند و موجودات بسیاری منقرض می‌گردند و این تنها بخش کوچکی از اثرات مخرب گرمایش کره زمین است.

دانشمندان عقیده دارند برای جلوگیری از افزایش دمای زمین، باید میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را هرچه سریع‌تر کاهش دهیم. اگر بتوانیم استفاده از انرژی‌های پاک و تجدیدپذیر را گسترش دهیم، کمک بزرگی به حیات در زمین کرده‌ایم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی