ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موشک مافوق صوت
علمی

مقامات روسیه: برای اولین‌بار از یک موشک مافوق صوت در اوکراین استفاده کردیم

مقامات وزارت دفاع روسیه اعلام کردند این کشور برای اولین بار از یک موشک مافوق صوت جدید در حمله به اوکراین در روز جمعه استفاده کرده است. به گزارش «بلومبرگ» این موشک که «Kinzhal» نامیده ...

مقامات وزارت دفاع روسیه اعلام کردند این کشور برای اولین بار از یک موشک مافوق صوت جدید در حمله به اوکراین در روز جمعه استفاده کرده است.

به گزارش «بلومبرگ» این موشک که «Kinzhal» نامیده می‌شود ( به زبان روسی یعنی «خنجر» ) برای حمله به یک انبار زیرزمینی در جنوب غربی مورد استفاده قرار گرفته است – هنوز ادعای وزارت دفاع روسیه از سوی دیگر ارگان‌های بین‌المللی مورد تائید قرار نگرفته است.

موشک‌ مافوق صوت صلاحی است که برای پرواز با سرعتی بیش از پنج برابر سرعت صورت یا 5 ماخ که حدود 3800 مایل در ساعت ( 6100 کیلومتر در ساعت) است، طراحی شده است. سرعت و توانایی این موشک‌ها سبب می‌شود تا ردیابی و هدف قرار دادن آن‌ها بسیار دشوار باشد. ایالات متحده، روسیه، چین و کره شمالی درحال توسعه تسلیحات مافوق صوت هستند که برخی از آن‌ها به دنبال پروازهای دوربرد و قابلیت مانور در فضا ساخته می‌شوند.

براساس گزارش «تاس» در سال 2018، موشک مافوق صوت Kinzhal روسیه یک سلاح هوا به زمین است که روی جت‌های جنگنده روسی «MiG-31K» حمل می‌شود و برد آن 1240 مایل (دو هزار کیلومتر) گزارش شده است.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه گفته است که این کشور درحال توسعه موشک بالستیک قاره‌پیمای مافوق صورت به نام «آوانگارد» است که با سرعت 20 ماه حرکت می‌کند.

موشک مافوق صوت

از سوی دیگر، کره شمالی مدعی شده است درحال آزمایش موشک مافوق صوت خود می‌باشد. همچنین چین در آگوست گذشته یک آزمایش موشکی انجام داد و ایالات متحده نیز فناوری مافوق صوت را در یک سری از پرتاب‌های خود در ماه اکتبر مورد آزمایش قرار داد.

علاوه بر این، شرکت‌های فضایی نیز به دنبال فناوری مافوق صوت برای توسعه جت‌های سریع‌تر در سفرهای فضایی هستند. به عنوان مثال، شرکت فضایی «Stratolaunch» درحال ساخت یک هواپیمای تحقیقاتی مافوق صوت به نام «Talon» است که برای پرواز با سرعت 6 ماخ طراحی شده است. Talon به عنوان یک بستر آزمایشی برای توسعه فناوری‌های مافوق صوت جدید در بخش‌های دولتی و تجاری استفاده خواهد شد. نهایتا «Hemeus Corp» نیز شرکت فضایی دیگری است که درحال توسعه هواپیمای مافوق صوت خود با نام «Quarterhorse» می‌باشد تا با سرعت 5 ماخ یا بالاتر برای سفرهای هوایی استفاده شود. این شرکت اولین نمونه اولیه کامل خود را در ماه نوامبر رونمایی کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی