ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

آمادگی برای جنگ هسته ای
علمی

مردم آمریکا آماده جنگ هسته‌ای می‌شوند: افزایش کم سابقه قیمت قرص «پتاسیم یدید»

در بحبوحه جنگ میان روسیه و اوکراین، بسیاری از مردم جهان نگران آغاز جنگ جهانی سوم هستند و این جنگ به احتمال بسیار زیاد هسته ای خواهد بود. اخیرا برخی از مردم آمریکا برای خرید ...

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۱ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

در بحبوحه جنگ میان روسیه و اوکراین، بسیاری از مردم جهان نگران آغاز جنگ جهانی سوم هستند و این جنگ به احتمال بسیار زیاد هسته ای خواهد بود. اخیرا برخی از مردم آمریکا برای خرید قرص «پتاسیم یدید» به داروخانه‌ها هجوم برده‌اند. این قرص برای کاهش آثار تشعشات هسته‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدتی پیش در دیجیاتو به چگونگی نجات از انفجار هسته‌ای پرداختیم. مشخصا برای نجات یافتن از انفجار بمب اتم، به شانس زیادی احتیاج دارید. در حالی که هنوز جنگ جهانی سوم آغاز نشده، مردم آمریکا با تلاش برای تهیه قرصی به نام پتاسیم یدید، در حال آماده شدن برای آن هستند.

کمبود موجودی پتاسیم یدید و بخاطر ترس از جنگ هسته ای

آمادگی برای جنگ هسته ای

گزارش‌ها نشان می‌دهند که مردم آمریکا به شدت از شروع جنگ هسته ای می‌ترسند. ساکنان آمریکا به دلیل این ترس، تصمیم به خرید قرصی با نام پتاسیم یدید گرفته‌اند که محدودیت موجودی این قرص در آمریکا را در پی داشته است. تولیدکنندگان این نوع قرص اعلام کرده‌اند که با بحران تأمین موجودی روبه‌رو شده‌اند.

بخاطر محدودیت موجودی قرص پتاسیم یدید، قیمت آن از 14 دلار به 149 دلار افزایش یافته که رشد قیمت چندین برابری آن را نشان می‌دهد. باید اشاره کنیم که مصرف بیش از حد این قرص نه تنها هیچ تضمینی را برای سلامتی بیشتر به ارمغان نمی‌آورد، بلکه می‌تواند بیماری‌زا هم باشد.

با وجود هشدارهای ارائه شده از سوی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC)، مردم همچنان بر خرید قرص پتاسیم یدید به دلیل ترس از جنگ هسته ای، اصرار دارند. از سوی دیگر، روسیه به نیروگاه اتمی چرنوبیل نیز دست پیدا کرده و خطر پخش شدن مواد رادیواکتیو این نیروگاه متروکه در سراسر اروپا وجود دارد. بنابراین مردم بیش از پیش به تهیه پتاسیم یدید ترغیب شده‌اند.

آخرین باری که مردم آمریکا برای خرید این قرص به داروخانه‌ها حمله‌ور شدند، مربوط به سال 2011 می‌شود. در آن زمان، سونامی به نیروگاه اتمی واقع در ژاپن آسیب رساند. پس از آن مردم آمریکا برای خرید قرص پتاسیم یدید صف کشیدند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • امیر عبادی
  امیر عبادی | ۳ فروردین ۱۴۰۱

  یعنی یه نفر تو روسیه نیست بتونه افسار این جنایتکار را بکشد؟

  • امیر شکری
   امیر شکری | ۴ فروردین ۱۴۰۱

   افسار نگو قلاده بگو
   زنجیری کلفتی واسه انداختن دور گردنش لازمه

مطالب پیشنهادی