ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اخبار خودرو

بحران کمبود تراشه دامنگیر جنسیس شد؛ حذف دستیار پیشرفته رانندگی از مدل های جدید

جنسیس پیشرفته‌ترین تکنولوژی کمک راننده خود را از شماری از مدل‌های جدید حذف کرد. این تکنولوژی که Highway Drive-Assist II (به اختصار HDA II) نام دارد، در دو مدل G80 و GV80 به صورت استاندارد ...

سعید علیپور
نوشته شده توسط سعید علیپور | ۳ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

جنسیس پیشرفته‌ترین تکنولوژی کمک راننده خود را از شماری از مدل‌های جدید حذف کرد. این تکنولوژی که Highway Drive-Assist II (به اختصار HDA II) نام دارد، در دو مدل G80 و GV80 به صورت استاندارد موجود بود و خریداران GV70 می‌توانستند آن را به عنوان یک سفارش دهند.

جنسیس

هر بار که آپشنی از یک خودرو حذف می‌شود، ما بر اساس تجارب قبلی فکر می‌کنیم که پای سودجویی در میان است! اما اقدام جنسیس ربطی به این موضوع آشنا ندارد و بحران کمبود تراشه و اختلالات به وجود آمده در زنجیره تامین را باید عامل اصلی آن دانست. این برند کره‌ای با حذف سامانه HDA II تلاش کرده از تاخیر در تحویل سفارشات مشتریان پیشگیری کند.

مدل‌های نام برده کماکان با سیستم دستیار رانندگی در اتوبان به دست مشتریان خواهند رسید. این سیستم قابلیت‌هایی مثل کروز کنترل تطبیق‌پذیر، دستیار حفظ خودرو در بین خطوط و سامانه رانندگی خودکار در میان مسیر را در خود دارد.

جنسیس

نکته تأمل برانگیز این که سیستم HDA II یکی از ویژگی‌های جذاب G80 و GV80 برای مشتریان بود و با حذف آن احتمالا نمایندگی‌های جنسیس خلوت‌تر خواهند شد. این سیستم به یادگیری ماشینی مجهز بود و با یاد گرفتن سبک رانندگی مالک، عملکرد کروز کنترل تطبیق‌پذیر را نرم‌تر و روان‌تر می‌کرد. همچنین با اتکا به این سیستم هنگام رانندگی در اتوبان، برای تغییر خط کافی است راننده راهنمای سمتی را که می خواهد فعال کند. در این حالت خودرو با کمک رادارهای خود اطراف را کنترل کرده و در بهترین لحظه خط را عوض می‌کند.

با آنکه جنسیس از حذف سیستم HDA II خبر داده، اما دو برند هیوندای و کیا در مدل‌های رده‌بالایی چون آیونیک ۵ و EV6 آن را عرضه می‌کنند.

ناگفته نماند مشکل کمبود تراشه به غیر از برند جنسیس، سایر برندهای بزرگ بین المللی را نیز تحت تاثیر قرار داده است. این مشکل در ماه‌های اخیر به قدری بزرگ و جدی بوده که شماری از خودروسازان مجبور به تعطیلی خطوط تولید خود شده‌اند. جالب آنکه خودروسازان داخلی ما نیز دلیل پر شدن پارکینگ‌های خود را کمبود تراشه عنوان می‌کنند!

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
  • Kose Madaret
    Kose Madaret | ۳ فروردین ۱۴۰۱

    ک ی ر خر

  • Kose Madaret
    Kose Madaret | ۳ فروردین ۱۴۰۱

    پپووپ

مطالب پیشنهادی