ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هلیکوپتر نبوغ
علمی

هلیکوپتر نبوغ ناسا بیست و سومین پرواز موفق خود را انجام داد

هلیکوپتر کوچک «نبوغ» ناسا همچنان به عملیات‌های خود در مریخ ادامه می‌دهد. این هلیکوپتر ابتدا قرار بود فقط پنج پرواز انجام دهد، اما به‌تازگی بیست و سومین پرواز موفق خود را پشت سر گذاشته و ...

هلیکوپتر کوچک «نبوغ» ناسا همچنان به عملیات‌های خود در مریخ ادامه می‌دهد. این هلیکوپتر ابتدا قرار بود فقط پنج پرواز انجام دهد، اما به‌تازگی بیست و سومین پرواز موفق خود را پشت سر گذاشته و هنوز از کار نیفتاده است.

طبق اعلام ناسا، نبوغ در آینده برای کمک به کشف شواهد حیات در سیاره سرخ به مریخ‌نورد «استقامت» کمک می‌کند. این هلیکوپتر در یافتن مسیرهای حرکت و سوژه‌های علمی جذاب به استقامت یاری خواهد رساند. آزمایشگاه پیشران جت ناسا (JPL) در توییتی در این باره نوشت:

«23 پرواز و همچنان ادامه دارد! هلیکوپتر مریخ با موفقیت ۲۳مین گشت خود را تکمیل کرد. این هلیکوپتر 129.1 ثانیه معلق بود و 358 متر مسافت را طی کرد. داده‌های نبوغ از منطقه جدیدی که این هلیکوپتر به سمت آن روانه است، به تیم استقامت ناسا کمک می‌کند تا سوژه‌های بالقوه علمی را پیدا کند.»

هلیکوپتر نبوغ

کاوشگر استقامت در مسیر حرکت به سمت دلتایی است که در دهانه «جزرو» قرار دارد. این دلتا میلیون‌ها سال قبل میزبان حجم زیادی آب بود و به خاطر شرایط محیطی می‌توانست محل مناسبی برای ظهور حیات باشد. اگر قرار بود روی مریخ حیاتی شکل بگیرد، این دلتا یکی از بهترین مکان‌ها برای میزبانی از آن بود. بنابراین ناسا هم به منظور جستجو به دنبال حیات این منطقه را انتخاب کرد.

هلیکوپتر نبوغ به کمک استقامت می‌رود

هلیکوپتر نبوغ قرار است در مسیریابی به استقامت کمک کند چون مریخ‌نورد ناسا نسبتا آرام حرکت می‌کند و در صورتی که با مانعی روبرو شود، زمان زیادی طول می‌کشد تا مسیر خود را تغییر دهد و ممکن است در صورت برخورد با سنگ و صخره‌ها آسیب ببیند.

ناسا چند وقت پیش اعلام کرد که طول دوره عملیات بالگرد نبوغ را تا ماه سپتامبر افزایش می‌دهد تا به استقامت در انجام ماموریتش کمک کند. «تدی تزانتوس»، مدیر تیم نبوغ از JPL ناسا می‌گوید: «عبور از دلتای رود جزرو بزرگ‌ترین چالش تیم نبوغ از زمان انجام اولین پرواز در مریخ است. ما برای ارتقای شانس موفقیت، شمار اعضای تیم خود را گسترش دادیم و نرم‌افزار خود را به گونه‌ای بهینه‌سازی کردیم که انعطاف‌پذیری و ایمنی پروازها افزایش یابد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی