ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

درمان کووید 19 با اسپری بینی
علمی

اسپری بینی آزمایشی از ابتلای موش‌های آزمایشگاهی به کرونا جلوگیری کرد

پژوهش‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه‌های کورنل و بریتیش کلمبیا نشان داده‌اند که استفاده از یک اسپری بینی می‌تواند از عفونت‌ SARS-CoV-2 جلوگیری کند. این درمان آزمایشی در مراحل مقدماتی مطالعه بر روی حیوانات موثر ...

آرش تهرانی
نوشته شده توسط آرش تهرانی | ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۸:۳۰

در دیجیاتو ثبت‌نام کنید

جهت بهره‌مندی و دسترسی به امکانات ویژه و بخش‌های مختلف در دیجیاتو عضو ویژه دیجیاتو شوید.

عضویت در دیجیاتو

پژوهش‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه‌های کورنل و بریتیش کلمبیا نشان داده‌اند که استفاده از یک اسپری بینی می‌تواند از عفونت‌ SARS-CoV-2 جلوگیری کند. این درمان آزمایشی در مراحل مقدماتی مطالعه بر روی حیوانات موثر واقع شده و اکنون محققان به دنبال بهینه‌سازی این اسپری و آزمایش آن بر روی نمونه‌های انسانی هستند.

روشی که بتواند به راحتی از عفونت SARS-CoV-2 جلوگیری کند بدون شک در آینده چشم‌انداز ویژه‌ای خواهد داشت. تصور کنید صبح قبل بیرون رفتن از منزل تنها کافیست کمی از این اسپری را به بینی خود بزنید و طی روز که بیرون از خانه هستید نیازی نیست نگران هیچ یک از ویروس‌های تنفسی و هوازی شناخته شده باشید. خوشبختانه حالا تحقیقات جدید نشان داده‌اند که این تصورات و خیالات غیرممکن نیستند.

بنا بر مقاله منتشر شده در Nature مولکول تازه‌ای کشف و توسعه داده شده که می‌تواند ورود ذرات SARS-CoV-2 به سلول‌های حیوانی را مهار کند. این مولکول تحت نام N-0385 شناخته می‌شود و کشف آن هنگامی رخ داد که محققان در تلاش بودند تا راهی پیدا کنند که از طریق آن ساز و کار مورد استفاده توسط SARS-CoV-2 برای ورود به سلول انسان را مهار کنند.

درمان کووید 19 با اسپری بینی

سایر مزایای اسپری بینی آزمایشی چیست؟

گفتنی است که محققان برای آزمایش این روش، به موش‌هایی نیاز داشتند که از لحاظ ژنتیکی اصلاح شده باشند زیرا موش‌های آزمایشگاهی عادی به دلیل عدم ابتلا به SARS-CoV-2 مناسب این روش آزمایشی نیستند. همچنین آزمایش مذکور نه تنها بر روی SARS-CoV-2 موثر بود بلکه در برابر سویه‌های آلفا و دلتا نیز عملکرد خوبی داشت، هرچند که هنوز آزمایشی برای سویه امیکرون انجام نشده است اما دانشمندان انتظار دارند درمان مذکور همچنان موثر باشد.

هکتور آگیولار کارینو، محقق ارشد این مطالعات همچنین بیان کرده که از مولکول مذکور می‌توان هم به عنوان درمانی برای همه‌گیری استفاده کرد، هم می‌توان از آن به عنوان عاملی جهت پیشگیری از بیماری بهره برد. وی همچنین در ادامه می‌گوید درمان N-0385 ساده‌تر و ارزان‌تر از سایر درمان‌های کووید 19 مانند ساخت واکسن است.

همچنین لازم به ذکر است که این آزمایش نخستین در نوع خود نیست و کلینیکی در استرالیا هم مشغول انجام تحقیقات مشابهی است که نتایج آن احتمالا در سال جاری منتشر خواهند شد. با این وجود محققان پشت N-0385 احتمال به بازار آمدن این نوع درمان تا پایان سال را مردود ندانسته‌اند.  

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی