ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

یزدی خواه
فناوری ایران

نایب رئیس کمیسیون مشترک: با بازگشت طرح صیانت به صحن مجلس موافقیم اما به شرطها و شروطها

یزدی‌خواه در واکنش به درخواست 185 نماینده از هیئت رئیسه مجلس برای بازگشت طرح صیانت به صحن علنی، ادعا کرد این تعداد واقعی نبوده و بسیاری از اسامی تکراری است. او همچنین اظهار داشت در ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۰:۱۰

یزدی‌خواه در واکنش به درخواست 185 نماینده از هیئت رئیسه مجلس برای بازگشت طرح صیانت به صحن علنی، ادعا کرد این تعداد واقعی نبوده و بسیاری از اسامی تکراری است. او همچنین اظهار داشت در صورت تحقق یک شرط، از بازگشت بررسی طرح به صحن مجلس استقبال خواهند کرد.

طی روزهای ابتدایی هفته، «جلال رشیدی» نماینده مجلس از تحویل درخواست 185 نماینده برای بازگشت طرح صیانت به رئیس مجلس خبر داد. موضوعی که از سال گذشته کلید خورد و در صورت اعلام وصول، به رای گذاشته خواهد شد.

اما «علی یزدی‌خواه»، نایب رئیس اول کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت در گفتگو با عصر ایران، مدعی است این تعداد نماینده اعلام شده رقم درستی نیست:

«تعداد اسامی این نامه دقیق نیست و بسیاری از اسامی تکراری است. اما بازهم با 15 امضا طرح می‌تواند به صحن بازگردد. آیین نامه داخلی می‌گوید طرحی که در مجلس مصوب نمی‌شود تا 6 ماه دیگر نمی‌توان آن طرح را ارائه کرد، اما در مورد طرحی که در کمیسیون مشترک بررسی می‌شود، آیین نامه سکوت کرده است. این یعنی ابهام وجود دارد که نمایندگان یک‌بار می‌توانند درخواست برگشت به صحن بدهند یا چندبار؟ الان حداقل بار دوم است که نمایندگان در خواست برگشت طرح صیانت را از کمیسیون مشترک به صحن دادند و اینکه طرح به صحن بیاید بستگی به نظر هیئت رئیسه دارد.»

به نظر می‌رسد این نماینده مجلس، به درخواست لغو رسیدگی به طرح صیانت طبق اصل 85 قانون اساسی اشاره کرده که در مردادماه 1400 ارائه شد و رای نیاورد؛ بنابراین طبق آیین نامه مجلس از درخواست قبلی بیش از 6 ماه گذشته است.

بازگشت طرح صیانت به صحن

عضو کمیسیون مشترک با بیان اینکه از آمدن طرح صیانت به صحن استقبال خواهند کرد برای این موضوع شرط گذاشت: «اگر این طرح به صحن بیاید و بلافاصله رسیدگی شود خوب است و ما چرا فقط ما آماج تیر منتقدین قرار بگیریم؟ اتفاقا با آمدن طرح به صحن به شرط رسیدگی فوری موافق هستیم. اما اگر قرار است در نوبت بررسی قرار گیرد، ممکن است دو مجلس دیگر هم بگذرد و این طرح بررسی نشود.»

او در ادامه مدعی شد مرکز ملی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و سایر نهادهای دولتی با پیش نویس جدید طرح موافق هستند و این مسئله را در جلسات داخلی کمیسیون اظهار و موافقت خود با طرح را اعلام کردند. این در حالی است که وزیر ارتباطات بارها به طرح صیانت انتقاداتی را وارد دانسته و دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز این طرح را به صلاح جامعه ندانسته است.

یزدی‌خواه اعتقاد دارد اشتباهی که درباره طرح صورت گرفته این است که طرح با پیوست رسانه‌ای خود اعلام نشده است:

«نگرانی‌ها در مورد این طرح را رد نمی‌کنیم. این نگرانی‌ها در دو جهت است، عده‌ای نگران آسیب‌های فضای مجازی هستند و عده‌ای هم می‌گویند کسب‌وکار ما در این فضا است و ما باید نگرانی‌های این دو دسته را باهم ببینیم.»

او خطاب به آن دسته از افرادی که نگران کسب‌و‌کارشان هستند وعده داد هیچگونه فیلترینگ در کار نیست و نگران کسب و کار خود نباشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی