ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مقایسه رفتار پرندگان گیاهخوار و حشره‌خوار
علمی

نتیجه یک تحقیق: پرندگان گیاه‌خوار از همنوعان حشره‌خوار اجتماعی‌تر هستند

تحقیقات دانشمندان و محققان روز به روز عجیب‌تر می‌شود. این بار آن‌ها به سراغ تحقیقی پیرامون مقایسه طرز رفتار پرندگان گیاه‌خوار با همنوعان گوشت‌خوار رفته‌اند. نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که پرندگان گیاهخوار اجتماعی‌تر هستند. ...

نیما جلالی
نوشته شده توسط نیما جلالی | ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

تحقیقات دانشمندان و محققان روز به روز عجیب‌تر می‌شود. این بار آن‌ها به سراغ تحقیقی پیرامون مقایسه طرز رفتار پرندگان گیاه‌خوار با همنوعان گوشت‌خوار رفته‌اند. نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که پرندگان گیاهخوار اجتماعی‌تر هستند.

هر کدام از گونه‌های حیوانات دنیای متفاوتی دارد و پرندگان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مطالعات جدیدی که به سرپرستی یکی از دانشگاه‌های معتبر انجام شده‌اند، به رفتار اجتماعی‌تر پرندگان گیاهخوار نسبت به پرندگان حشره‌خوار اشاره دارند.

پرندگان گیاهخوار لانه‌های بیشتری می‌سازند و اجتماعی‌ترند

مقایسه رفتار پرندگان گیاهخوار و حشره‌خوار

گزارشی جدید انتشار یافته و در آن ذکر شده که یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی مرکز تکامل میلنر در دانشگاه «باث» در مورد تحقیق پرندگان گیاهخوار و حشره‌خوار تحقیق کرده‌اند. نتایج این تحقیق از تعداد بیشتر گروه‌های پرندگان گیاه‌خوار و لانه‌سازی بیشتر آن‌ها خبر می‌دهد. این مطالعه برای اولین بار بر اساس فرضیه‌ای از 58 سال پیش انجام گرفت.

پرندگان گیاه‌خواری و حشره‌خواری که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، از نوع «پرندگان بافنده» بوده‌اند. این نوع از پرندگان خانواده‌ای متشکل از 118 گونه پرنده آوازه‌خوان هستند. پرندگان بافنده بیشتر در جنوب صحرای آفریقا زندگی می‌کنند. این پرندگان به ساخت و ساز لانه‌های مهندسی شده و دقیق مشهور هستند.

شایان ذکر است که تمام این پرنده‌ها تغذیه گیاهی ندارند و برخی از حشره‌ها تغذیه می‌کنند. این موضوع سبب شد تا محققان برای بررسی رفتار اعضای مختلف این گونه گسترده علاقه‌مند باشند.

در نهایت این محققان متوجه شدند که پرندگان گیاهخوار ساکن ساوانا به صورت گروهی زندگی می‌کنند و با یک‌دیگر به دنبال جستجو برای یافتن بهترین منابع دانه و بذر می‌روند.

در مقابل اما گونه‌های حشره‌خوار که در جنگل زندگی می‌کردند رفتار متفاوتی را از خود بروز داده‌اند. این گونه از پرندگان بیشتر زندگی منفرد داشتند و به تنهایی برای خود آشیانه می‌ساختند. این نوع تمایل چندانی به شکار غذای دسته‌جمعی ندارد.

در نتیجه مشخص می‌شود که رفتار تغذیه غذایی حتی در یک گونه می‌تواند منجر به بروز رفتارهای بسیار متفاوتی در میان آن دو باشد. همچنین ظاهر این گونه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. محل زندگی این پرندگان البته بی‌تاثیر نیست و می‌تواند تا حدودی در میزان لانه‌سازی آن‌ها مؤثر باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی