ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودروهای مشمول معاینه فنی 1401
خودرو

کدام خودروها در سال 1401 موظف به دریافت معاینه فنی هستند؟

معاینه فنی خودرو، تست و آزمایشی برای تشخیص سلامت همه جانبه خودرو است. هدف از انجام معاینه فنی خودر، آزمون آلاینده‌ها در بدو ورود خودرو به سالن معاینه فنی، اندازه گیری میزان آلاینده‌های حاصل از ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۱۹ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۱:۰۰

معاینه فنی خودرو، تست و آزمایشی برای تشخیص سلامت همه جانبه خودرو است. هدف از انجام معاینه فنی خودر، آزمون آلاینده‌ها در بدو ورود خودرو به سالن معاینه فنی، اندازه گیری میزان آلاینده‌های حاصل از احتراق موتور بیان می‌کند. یکی از مهم ترین بخش‌های معاینه فنی و تضمین کننده ایمنی خودرو، کارایی سیستم ترمز خودرو است که در صورت رد شدن در هر یک از آزمون‌های تست ترمز شامل ترمز جلو، عقب، ترمز دستی، به تفکیک چپ وراست لازم است اشکالات برطرف شود، اما خودروهایی که مشمول معاینه فنی هستند در سال 1401 کدامند؟

حسین مقدم مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو‌های شهر تهران در خصوص خودروهای مشمول معاینه فنی در سال 1401 اظهار کرد: «بر اساس قانون هوای پاک، خودرو‌های شخصی پس از چهار سال از زمان تولید باید معاینه فنی بگیرند، اما باید بر اساس ماه تولید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند، به عنوان مثال اگر خودرویی در شهریور ماه سال 97 تولید شده باشد، باید در شهریور ماه 1401 برای اخذ معاینه فنی به مراکز مراجعه کند.»

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو‌های شهر تهران اعلام کرد: «مراکز هجده گانه معاینه فنی شهر تهران از ساعت 7:30 صبح آماده ارائه خدمت هستند و ساعت پایانی فعالیت آن‌ها نیز 15:30 است، اما برخی مراکز تا ساعت 17 نیز به متقاضیان خدمت رسانی می‌کنند که اسامی آن‌ها در سامانه ستاد مراکز معاینه فنی شهر تهران مشخص شده است.»

حسین مقدم در ادامه با اعلام نارضایتی از آلایندگی زیاد موتورسیکلت‌های شهر تهران و مراجعه کم شمار آن‌ها به مراکز معاینه فنی افزود: «با توجه به آمار‌ها بیش از دو و نیم میلیون موتورسیکلت در شهر تهران وجود دارد، اما میزان مراجعه آن‌ها به مراکز معاینه فنی در سال گذشته 285 دستگاه بوده است که نیازمند سختگیری بیشتر مسئولان امر است، چرا که سهم موتورسیکلت ها در آلایندگی بسیار بالاست.»

همچنین لازم به تاکید است که براساس قانون، جریمه تردد بدون داشتن معاینه فنی، معادل 50 هزار تومان به ازای هر روز در نظر گرفته شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی