ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

آگهی‌های کاریابی با مضامین تبعیض نژادی و توهین به قومیت ها از دیوار حذف می‌شوند

پلتفرم «دیوار» به عنوان سایت انتشار آگهی با تعداد قابل توجهی کاربر، به دلیل برخورد با تبعیض نژادی و توهین به قومیت‌ها، در بخش آگهی‌های سایت، کلماتی که مرتبط به قومیت‌ها می‌شود را حذف کرده ...

شیدا ملکی
نوشته شده توسط شیدا ملکی | ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۳:۴۵

پلتفرم «دیوار» به عنوان سایت انتشار آگهی با تعداد قابل توجهی کاربر، به دلیل برخورد با تبعیض نژادی و توهین به قومیت‌ها، در بخش آگهی‌های سایت، کلماتی که مرتبط به قومیت‌ها می‌شود را حذف کرده است.

این پلتفرم با انتشار گزارشی درباره تحقیر آمیز بودن جذب نیروی کار با تاکید بر اینکه جذب نیروی کار بر اساس قومیت و نژاد برخلاف اصول اخلاقی است. از همین رو بعد از این دیوار اجازه انتشار آگهی‌هایی با این رویکرد را نخواهد داد.

تمرکز بر قومیت و نژاد در جذب نیروی کار

در گزارش دیوار آمده «پشت شیشه بعضی از مغازه‌های بازار نوشته شده:«به یک کارگر افغانی نیازمندیم.» در بسیاری از سایت‌های کاریابی هم این را نوشته‌اند. این یک خط ساده برای ما که از خیابان عبور می‌کنیم یا سایت‌های کاریابی را روزانه به دنبال کار چک می‌کنیم، معنای خاصی ندارد اما برای یک جوان افغانستانی این موضوع متفاوت است. »

دیوار معتقد است این تبعیض نژادی برای کارفرمایی که پشت شیشه مغازه‌اش برگه‌ای را می‌چسباند، تنها اندکی سود مالی به همراه دارد اما برای مخاطبان آن یک خط ساده که دنبال کار می‌گردند، انبوهی از تبعیض و تحقیر را فراهم می‌کند.

کلیشه‌های ذهنی مبنای انتشار آگهی

ماجرای تفکیک قومیتی در مواردی که موجب تحقیر و آزار می‌شود تنها به لطیفه‌های چندسال اخیر و آگهی‌های پشت شیشه در بازار ختم نشده است. در حوزه کاری آنهم در سایت‌های کاریابی به صورت علنی هم این تفکیک قومیتی و نژادی بسیار مشخص و آزار دهنده بوده است.

موضوعی که احتمالا در حوزه اجتماعی هم با آن زیاد برخورد داشتید. در آگهی‌های درخواست شغل در بسیاری از موارد به یک قومیت یا نژاد خاص اشاره می‌شود.

«به یک کارگر افغانی نیازمندیم!»، «کارگر مورد نیاز ترجیحا شهرستانی!»، «برای باربری به یک کارگر کرد نیاز داریم.» این آگهی‌ها به اندازه همان لطیفه‌هایی که ما برای خندیدن بیانش می‌کردیم غیرانسانی و غیراخلاقی است.

نام بردن از قومیت‌ها در کارهای این چنینی، نتیجه‌ای جز تحقیر و کوچک شمردن افرادِ آن قومیت ندارد و نکته مهم اینکه به صورت گسترده و علنی منتشر می‌شود. متاسفانه بسیاری از سایت‌های کاریابی بدون هیچ مشکلی چنین آگهی‌هایی را منتشر می‌کنند و از مساله به این مهمی ‌چشم‌پوشی کردند. از دید چنین کارفرماهایی، توانایی افراد بر اساس کلیشه‌های ذهنی که وجود دارد شکل می‌گیرد.

به عنوان مثال «کارگر ترجیحا شهرستانی» احتمالا قدرت بدنی بالایی دارد و برای کارهای سخت و سنگین مناسب است پس قومیت یا شهر کارگر مورد نظر را در کنار آگهی خود درج می‌کند. همین کلیشه ذهنی غلط هم باعث می‌شود تا کارفرمایان بدون هیچ ابایی آگهی خود را منتشر می‌کنند و از نظرشان مشکلی وجود نداشته باشد.

«دیوار» پیشگام حذف آگهی‌های تبعیض نژادی

پلتفرم «دیوار» به عنوان سایت انتشار آگهی با میلیون‌ها کاربر، دقیقا به دلیل همین تبعیض نژادی و توهین به قومیت‌ها، در بخش آگهی‌های سایت، کلماتی که مرتبط به قومیت‌ها می‌شود را حذف کرده است. در واقع نام بردن از هیچ نژاد و قومیتی که مرتبط با کار نباشد، در زمان استخدام در سایت دیوار مجاز نیست.

پلتفرم دیوار با این عقیده که هر نوع محدودیت نژادی مغایر با سیاست‌های دیوار است، آگهی‌های این‌چنینی را رد می‌کند. در واقع آگهی‌هایی با این مضمون که «فقط» کارگر ایرانی می‌گیریم و یا «فقط» کارگر یا نگهبان افغانی نیاز داریم، یا حتی به قومیت خاصی برای جذب نیرو اشاره داشته باشد، منتشر نخواهد شد. دیوار معتقد است مسائل نژادی جز شرایط کار نیست و چنین آگهی‌هایی موجب تبعیض نژادی می‌شود.

دیوار همچنین معتقد است کارفرمایان باید بر اساس توانایی افراد و فارغ از قومیت و نژاد با کارجوها در تماس باشند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی