ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

توسعه چوب غذاخوری الکتریکی که بدون نمک اضافه، طعم شوری غذاها را تقویت می‌کند

گروهی از محققان ژاپنی چوب غذاخوری (چاپستیک) پیشرفته‌ای ساخته‌اند که با برق کار می‌کند و می‌تواند حسگرهای زبان را تحریک کرده و مزه نمک را تقویت کند. با کمک این محصول می‌توان مقدار نمک موجود ...

گروهی از محققان ژاپنی چوب غذاخوری (چاپستیک) پیشرفته‌ای ساخته‌اند که با برق کار می‌کند و می‌تواند حسگرهای زبان را تحریک کرده و مزه نمک را تقویت کند. با کمک این محصول می‌توان مقدار نمک موجود در غذاها را کاهش داد و از زیان‌های آن کم کرد.

پژوهشگران آزمایشگاه «یوشینوری میاشیتا» از زیرمجموعه‌های دانشگاه «میجی» با همکاری شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی Kirin دست به ساخت چوب غذاخوری جدیدی زده‌اند. آن‌ها برای کاهش نمک دریافتی روزانه توسط شهروندان ژاپنی که معمولا بسیار بالاتر از میانگین تعیین‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی است، این محصول الکتریکی را ساخته‌اند.

در انتهای یکی از این چوب‌های غذاخوری یک رابط فلزی قرار داده شده که جریان الکتریکی را از طریق یک شکل موج خاص به دهان کاربر می‌رساند و روی یون‌های سدیم کلرید و مونوسدیم گلوتامات اثر می‌گذارد تا طعم‌های نمکی و اومامی در پرزهای چشایی فرد تقویت شود. هدف این اختراع کاهش حداقل 20 درصدی مقدار نمک در غذاهای مصرفی است.

چوب غذاخوری الکتریکی

چوب غذاخوری الکتریکی طعم نمک را افزایش می‌دهد

مطالعات اخیر نشان داده که این تحریک الکتریکی می‌تواند حدود 1.5 برابر طعم نمک غذاها را افزایش دهد. به عبارت دیگر، اگر مقدار نمک موجود در غذا را 30 درصد کاهش دهیم، طعم نهایی با استفاده از این چوب‌ها تفاوت خاصی از نگاه کاربر نخواهد داشت. گفتنی است، میزان جریان الکتریکی مورد استفاده در این چوب‌ها قابل تشخیص نیست و کاربر را آزار نمی‌دهد.

در سال 2016 گروه دیگری از محققان ژاپنی یک چنگال الکتریکی ساختند که می‌توانست مزه نمک و شوری را تقویت کند. شرکتی به نام SpoonTEK هم قاشقی ساخته که نه تنها وعده بهبود طعم‌ها را می‌دهد، بلکه مدعی کاهش طعم نامطبوع غذاهایی مثل ماست یونانی است.

محققان آزمایشگاه میاشیتا همچنین پارسال تلویزیونی ساختند که امکان مزه کردن طعم‌های گوناگون از روی صفحه را فراهم می‌کرد. این دستگاه می‌توانست 10 نوع طعم مختلف را روی صفحه اسپری کند تا مزه کردن طعم‌ها حتی از فاصله دور ممکن شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی