ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سرطان
علمی

راه جدید مبارزه با سرطان: ارسال ربات‌های کوچک به مغز انسان

استارتاپ Bionaut Labs، مستقر در کالیفرنیا قصد دارد با ارسال ربات‌های مینیاتوری به اعماق جمجمه انسان، در دو سال آینده اولین آزمایش بالینی خود روی انسان‌ها برای درمان اختلالات مغزی و تومورهای سرطانی مغزی با ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

استارتاپ Bionaut Labs، مستقر در کالیفرنیا قصد دارد با ارسال ربات‌های مینیاتوری به اعماق جمجمه انسان، در دو سال آینده اولین آزمایش بالینی خود روی انسان‌ها برای درمان اختلالات مغزی و تومورهای سرطانی مغزی با استفاده از این روش را آغاز کند و در ادامه به سراغ مبارزه با سرطان برود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) سال گذشته مجوزهای لازم برای انجام آزمایش‌های بالینی درمان سندرم دندی واکر (Dandy-Walker Syndrome) و همچنین گلیوما بدخیم (تومورهای سرطانی مغز که اغلب غیرقابل عمل تلفی می‌شوند) را به Bionaut Labs اهدا کرد.

درمان سرطان

«مایکل اشپیگل ماخر»، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل این استارتاپ درباره استفاده از ربات‌های ریز توضیح می‌دهد:

«ایده میکرو ربات پیش از تولد من شکل گرفته است. از معروف‌ترین نمونه‌ها، کتابی از «آیزاک آسیموف» و فیلمی به نام «Fantastic Voyage» (سفر شگفت‌انگیز) است که در آن گروهی از دانشمندان برای درمان لخته خون با یک سفینه فضایی کوچک به مغز می‌روند. ما می‌خواهیم به این ایده قدیمی بپردازیم و آن را در زندگی واقعی به کار بگیریم.»

درمان سرطان

برتری روش جدید نسبت به روش‌های فعلی درمان سرطان

برای درمان سرطان، از این ربات‌های ریز به منظور تزریق مستقیم داروهای ضد سرطان به تومورهای مغزی استفاده خواهد شد.

به گفته اشپیگل ماخر، در روش‌های درمانی فعلی تمام بدن بیماران تحت تاثیر داروها قرار می‌گیرند که این امر عوارض جانبی بسیار شدید و زیادی دارد و موجب از دست دادن کارایی می‌شود. این ربات‌ها همچنین می‌توانند نمونه‌های بافتی مورد نیاز داخل مغز را اندازه‌گیری و جمع‌آوری کنند.

Bionaut Labs با همکاری موسسه‌ تحقیقاتی معتبر «ماکس پلانک» برای به حرکت درآوردن ربات‌ها، به جای تکنیک‌های نوری یا فراصوت، از انرژی مغناطیسی استفاده می‌کند، زیرا در این روش به بدن انسان‌ها آسیبی وارد نمی‌شود. همچنین با استفاده از رایانه‌ای که سیم پیچ‌های مغناطیسی به آن متصل شده‌اند، می‌توان از راه دور و با احتیاط میکرو ربات را در قسمت آسیب دیده مغز حرکت داد.

در نهایت باید به این نکته اشاره کرد که Bionaut Labs قبلا ربات‌های خود را روی حیوانات بزرگ مانند گوسفند و خوک آزمایش کرده و داده‌های آزمایش آن‌ها نشان می‌دهد که این فناوری برای انسان‌ها بی‌خطر است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی