ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خورشیدگرفتگی
علمی

ثبت خورشید گرفتگی توسط مریخ‌نورد استقامت از سیاره سرخ [تماشا کنید]

ناسا در پست جدید، ویدئویی از خورشید گرفتگی را به نمایش گذاشته است که توسط مریخ‌نورد «استقامت» در سطح سیاره سرخ ضبط شده است. این ویدئو توسط دوربین «Mastcam-Z» که روی مریخ‌نورد استقامت نصب شده ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

ناسا در پست جدید، ویدئویی از خورشید گرفتگی را به نمایش گذاشته است که توسط مریخ‌نورد «استقامت» در سطح سیاره سرخ ضبط شده است.

این ویدئو توسط دوربین «Mastcam-Z» که روی مریخ‌نورد استقامت نصب شده است در اوایل ماه آوریل گرفته شده است. همچنین در این ویدئو، یکی از قمرهای مریخ به نام «فوبوس» دیده می‌شود که در حال عبور از روی خورشید است.

فوبوس درونی‌ترین قمر سیاره سرخ می‌باشد. این قمر بزرگتر از دو قمر دیگر مریخ است و حدود 17 مایل (27 کیلومتر) طول دارد. در مقایسه با قمر سیاره زمین – کره ماه – می‌توان گفت فوبوس 157 برابر کوچکتر از ماه است.

خورشید گرفتگی

فوبوس در فاصله 3700 مایلی (معادل 6000 کیلومتری) از سطح مریخ به دور آن می‌چرخد و یک مدار کامل آن فقط 7 ساعت و 39 دقیقه طول می‌کشد – درحالیکه مدار کامل ماه برای سیاره زمین حدود 27 روز است.

رصد فوبوس دانشمندان را قادر می‌سازد تا در مورد مدار آن و چگونگی کشش گرانش آن بر سطح مریخ بیشتر بیاموزند و نحوه تاثیر بر پوسته و گوشته سیاره را دریابند. نکته قابل توجه این است که فوبوس در حال نزدیک‌تر شدن به مریخ است و پیش‌بینی می‌شود تا ده‌ها میلیون سال دیگر بر روی این سیاره سقوط کند.

مریخ‌نورد استقامت، اولین مریخ‌نوردی نیست که خورشید گرفتگی را از سطح مریخ ثبت می‌کند. هجده سال پیش، مریخ‌نوردهای دو قلوی ناسا «Spirit» و «Opportunity» اولین عکس‌های فوبوس در حین خورشیدگرفتگی را ثبت کردند.

اما ویدئویی مانند آنچه در زیر تماشا می‌کنید، همیشه برای دانشمندان و علاقه‌مندان به علم جذاب است.

«ریچل هاوسون» از «Malin Space Science Systems» و یکی از اعضای مدیریت دوربین  Mastcam-Z گفت: « می‌دانستیم که ویدئو جالبی خواهد بود اما انتظار نداشتیم چنین شگفت‌انگیز باشد.»

هاوسن توضیح داد: « اگرچه استقامت همیشه تصاویر کوچک با وضوح پایین‌تری را ارسال می‌کند، اما وضوح بالایی که در این ویدئو مشاهده می‌کنیم، بسیار هیجان‌انگیز است.»

جدا از فیلم‌برداری این رخداد، مریخ‌نورد استقامت همچنان برای یافتن شواهد بیشتر از حیات میکروبی به جستجوی سیاره سرخ می‌پردازد و نمونه‌های سنگ‌های لازم برای ارسال به زمین را جمع‌آوری می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی