ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تقویت کننده کومبو کرونا
علمی

واکسن تقویتی کرونا شرکت مدرنا احتمالا پاییز از راه می‌رسد

براساس اعلام شرکت «مدرنا» واکسن تقویت کننده کومبو کرونا با محافظت قوی و گسترده‌ای نسبت به سایر دوزهای تقویتی واکسن کوید پاییز آماده می‌شود. این واکسن کومبو (دوگانه) همزمان می‌تواند دو واریانت مختلف ویروس کرونا ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۰:۰۰

براساس اعلام شرکت «مدرنا» واکسن تقویت کننده کومبو کرونا با محافظت قوی و گسترده‌ای نسبت به سایر دوزهای تقویتی واکسن کوید پاییز آماده می‌شود. این واکسن کومبو (دوگانه) همزمان می‌تواند دو واریانت مختلف ویروس کرونا را هدف قرار دهد.

پس از شیوع ویروس کرونا و ساخت واکسن‌های اولیه، مدرنا و دیگر شرکت‌های سازنده واکسن در تلاش هستند تا تقویت‌کننده‌هایی فوق‌العاده قوی در حفاظت از بدن مبتنی بر mRNA را تولید کنند. واکسن‌های mRNA ویروس کرونای مادر – ویروس اصلی SARS-CoV-2 که از ووهان چین آمده است – را مورد هدف قرار می‌دهند تا این بیماری را از ریشه در بدن از بین ببرند. این واکسن‌ها تاکنون بسیار موثر بوده‌اند و تا 95% موفق به از بین بردن ویروس شده‌اند.

با این‌حال، ظهور گونه‌های جدید کمی دردسرساز شده‌ است. «امیکرون» که آخرین گونه یافت شده است، اثربخشی واکسن را به‌طور قابل توجهی کاهش داد – اگرچه هنوز محافظت در برابر این گونه مطلوب است.

به این ترتیب، سازندگان واکسن درتلاش هستند تا تقویت‌کننده‌هایی خاص و ترکیبی تولید کنند. شرکت‌های مدرنا و «فایزر» پس از شیوع امیکرون، تغییر برنامه خود برای ساخت واکسن علیه این گونه را به سرعت اعلام کردند. آن‌ها از سوی دیگر، بر روی ساخت واکسن‌های ترکیبی مطالعه می‌کنند تا برای گونه‌های متفاوت کارآیی داشته باشد.

شرکت مدرنا اکنون داده‌هایی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد واکسن ترکیبی جدید این شرکت- تقویت کننده کومبو - قادر است با ویروس کرونای مادر و گونه «بتا» به صورت همزمان مبارزه کند. گونه بتا اولین بار در دسامبر 2020 شناسایی شد و موج عظیمی از مرگ و میر را به راه انداخت.

بتا گونه‌ای خطرناک است زیرا می‌تواند زمینه‌ساز جهش‌های اصلی ویروس کرونا باشد. بنابراین، دانشمندان در ساخت واکسن‌های ترکیبی گونه بتا را مورد هدف قرار دادند تا دربرابر دیگر جهش‌ها حفاظت ایجاد کنند. تقویت کننده کومبو کرونا یک نمونه موفق از تلاش محققان در این زمینه است.

تقویت کننده کومبو کرونا

دانشمندان برای بررسی این دوز تقویت کننده، سطح آنتی‌بادی 300 نفر که دوز 50 میکروگرمی تقویت کننده کومبو کرونا را دریافت کرده بودند، با سطح آنتی‌بادی 150 نفر دیگر که فقط واکسن مدرنا را دریافت کرده بودند، مقایسه کردند. نتایج نشان داد که گروه اول، سطح بسیار بالاتری از آنتی‌بادی خنثی کننده علیه ویروس مادر و گونه بتا در بدن خود دارند. این میزان از آنتی‌بادی قادر است با گونه‌های بتا، امیکرون و دلتا به مبارزه بپردازد.

تقویت کننده کومبو کرونا پاییز امسال وارد بازار می‌شود

«استفان بانسل» مدیرعامل مدرنا در بیانیه‌ای گفت: «خوشبختانه نتایج خوبی از این واکسن ترکیبی گرفتیم. دوز 50 میکروگرمی این تقویت کننده کمک بزرگی به حفظ سلامت خواهد کرد. در تلاش هستیم تا این دوز تقویتی را تا پاییز روانه بازار کنیم. پیش از آن قصد داریم واکسن را وارد فاز دوم آزمایشات بکنیم. نتایج این آزمایشات تا پایان سه ماهه دوم سال منتشر خواهد شد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی