ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

صورت فلکی ماهواره ای پلیکان
علمی

صورت فلکی ماهواره‌ای پلیکان، به ثبت وقایع سیاره زمین می‌پردازد [تماشا کنید]

آزمایشگاه «Planet» مستقر در ایالات متحده اعلام کرده که قصد دارد سیستمی متشکل از 32 ماهواره را به فضا بفرستد که وظیفه همگی آن‌ها رصد زمین است. این سیستم‌های ماهواره‌ای به صورت کلی «صورت فلکی ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

آزمایشگاه «Planet» مستقر در ایالات متحده اعلام کرده که قصد دارد سیستمی متشکل از 32 ماهواره را به فضا بفرستد که وظیفه همگی آن‌ها رصد زمین است. این سیستم‌های ماهواره‌ای به صورت کلی «صورت فلکی ماهواره ای» نامیده می‌شوند. «صورت فلکی ماهواره ای پلیکان» نام این سیستم جدید است که به ضبط مواردی مانند درگیری‌های سیاسی، بلایای طبیعی، تغییرات آب و هوا و تاثیرات آن بر زمین با جزئیات بالا می‌پردازد.

براساس بیانیه مطبوعاتی آزمایشگاه Planet، پلیکان طراحی شده است تا رویدادهای کوتاه و به سرعت درحال تغییر را به صورت خاص و ویژه ثبت و ضبط کند. در این بیانیه آمده است: « ساخت صورت فلکی ماهواره ای پلیکان با 32 ماهواره از سال آینده آغاز می‌شود. ماهواره‌های این صورت فلکی ماهواره‌ای به تصویربرداری آنی از تمام نقاط زمین می‌پردازند تا بتوان تغییرات را در بلند مدت بررسی کرد.»

آزمایشگاه Planet که صورت‌های فلکی ماهواره‌ای دیگر با نام‌های «PlanetScope» و «SkySat» را مدیریت می‌کند، گفت: « پلیکان یک گام بزرگ و رو به جلو است زیرا قابلیت‌های خاصی دارد. این سیستم امکان دسترسی سریع به داده‌ها را فراهم می‌کند.»

صورت فلکی ماهواره ای پلیکان

«ویل مارشال» یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل این شرکت گفت: «صورت فلکی ماهواره ای پلیکان نیازهای درحال تکامل مشتریانی را برآورده می‌کند که می‌خواهند در زمان وقوع رویدادهای جهانی – از سیل و آتش‌سوزی گرفته تا درگیری‌های سیاسی و تهدیدهای انسانی – اطلاعاتی دقیق و دست اول داشته باشند.»

آزمایشگاه Planet گفت: « پلیکان جایگزین SkySat که 21 ماهواره دارد، نمی‌شود. اما درعوض قابلیت‌های موجود را بهبود می‌بخشد. پلیکان باید بتواند 12 بار در روز به دور زمین بچرخد و 30 بار از عرض‌های جغرافیایی میانی هر مکان عکس بگیرد. تصاویر پلیکان وضوح 11.8 اینچ (30 سانتی‌متر) دارد و این قابلیت را فراهم می‌کند که حتی در صورت هوای ابری نیز تصاویر واضحی به دست مشتریان برسد.» صورت فلکی ماهواره ای پلیکان در ارتفاع 202 مایلی (325 کیلومتری) در مدار پایین زمین شناور خواهد بود و با ارائه تصاویر دقیقی از تمدن ما، تغییرات آن را بررسی می‌کند. ویدئو این صورت فلکی را در زیر مشاهده کنید.

از منظر فروش، این شرکت بخش دفاعی، سرویس‌های اطلاعاتی، دولت‌های مدنی، آنچه دانشمندان محیط زیست انجام می‌دهند، بلایای طبیعی و شرکت‌های برنامه نویس در حوزه نقشه‌ها را مورد هدف قرار داده است.

ماهواره‌های پلیکان دارای قابلیت‌های پیشرانه الکتریکی برای مانورهای سریع و عملیات در ارتفاعات پایین هستند. هر ماهواره پس از انجام عملیات می‌تواند مجددا در جای خود مستقر شود و یا برای حفظ ایمنی از سیستم برای مدتی خارج گردد. Planet در پایان سخن‌های خود گفت: «پلیکان مشکلی برای منجمان که آسمان را رصد می‌کنند، ایجاد نخواهد کرد. به عبارت دیگر، پلیکان هیچ نوع محدودیت دید و یا انعکاس نور برای آن‌ها به همراه نخواهد نداشت.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • s.s.b
    s.s.b | ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱

    ممنون بابت مطلب ولی لینکا درست نیستند

مطالب پیشنهادی