وزیر ارتباطات: با مصوبه جدید دولت پروژه توسعه فیبرنوری در کشور سرعت می‌گیرد

وزیر ارتباطات: با مصوبه جدید دولت پروژه توسعه فیبرنوری در کشور سرعت می‌گیرد

وزیر ارتباطات اعلام کرد دولت تصمیم گرفت تا بخشی از درآمد خود را صرف توسعه ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری کند. به گفته وی 8 درصد از حق‌السهمی که اپراتورها به دولت می‌پردازند به اپراتورها بخشیده می‌شود تا در حوزه توسعه فیبر نوری مصرف شود.

«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت به مصوبه جدید در زمینه توسعه فیبر نوری اشاره کرده و گفت:

«دولت امروز تصویب کرد که 8 درصد از حق‌السهمی که اپراتور‌ها به دولت می‌پردازند، به‌ اپراتورها بازگشته تا در پروژه توسعه شبکه دسترسی اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری هزینه شود.»

او این مصوبه را آورده دولت برای اجرای طرح بزرگ ملی توسعه فیبر نوری در کشور دانسته و اظهار داشت: «با ابلاغ مصوبه جدید هیئت دولت، ظرف یک تا دو هفته آینده فراخوان عمومی داده شده و تقسیم کار ملی صورت خواهد گرفت تا پروژه توسعه ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری با سرعت بیشتری پیش برود.»

گفتنی است وزیر ارتباطات پیش از این اعلام کرده بود دولت تصمیم دارد پنج درصد از 28 درصد حق‌السهمی که اپراتور‌های تلفن همراه به دولت می‌پردازند و کل سه درصد حق‌السهم توسعه‌دهندگان اینترنت ثابت را به‌ عنوان آورده دولت در پروژه توسعه شبکه دسترسی اینترنت ثابت هزینه کند.

زارع‌پور بارها توسعه فیبر نوری را نسخه شفابخش ارتباطات کشور دانسته و ابراز امیدواری کرده است تا سال 1404 بتوانند از 20 میلیون پورت فیبر نوری بهره‌برداری کنند؛ هدفی که تاکنون تنها به صورت رسمی 500هزار پورت آن راه‌اندازی شده است. با این وجود و آنطور که در گزارش اخیر رگولاتوری آمده است، تعداد اشتراک فناوری فیبر نوری در کشور رشد قابل توجهی ندارد. این درحالی است که کاربران بسیاری خواهان این سرویس هستند اما از کارشکنی‌ها در ارائه فیبرنوری خبر می‌دهند.

وزیر ارتباطات در برنامه تلویزیونی روز دوشنبه 5 اردیبهشت ماه وعده داد با مصوبه آتی هیئت دولت و با پای کار آمدن اپراتورها جهت توسعه فیبر نوری در کشور، طی یک تا دو ماه آینده مردم بتوانند با وارد کردن کد پستی خود در سایت iranfttx.ir از زمان و وضعیت فیبرکشی در محله‌شان مطلع شوند.

نظرات ۲
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.