ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

بنیاد XPrize و ایلان ماسک به برندگان مسابقه راهکار حذف کربن 15 میلیون دلار اهدا کردند

مسابقه 100 میلیون دلاری XPrize که برای حذف دی‌اکسید کربن و جلوگیری از گرم شدن کره زمین با همکاری «ایلان ماسک» طراحی شده، به مرحله بعدی خود رسید و 15 تیم از 9 کشور جهان ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۰۸:۳۰

مسابقه 100 میلیون دلاری XPrize که برای حذف دی‌اکسید کربن و جلوگیری از گرم شدن کره زمین با همکاری «ایلان ماسک» طراحی شده، به مرحله بعدی خود رسید و 15 تیم از 9 کشور جهان جوایز یک میلیون دلاری خود را برای عبور از این مرحله دریافت کردند.

XPrize و بنیاد ماسک اخیرا اعلام کردند که 15 تیم به عنوان برنده فعلی این مسابقه انتخاب شده‌اند. به هر یک از این 15 تیم، جایزه‌ای 1 میلیون دلاری تعلق گرفته شده تا از تلاش آن‌ها تا به امروز در مسابقه استقبال شود و همچنین به این روش از آن‌ها برای ارائه جدیدترین روش‌های کاهش دی‌اکسید کربن و نجات زمین حمایت شود.

ایلان ماسک

مسابقه ایلان ماسک و XPrize برای نجات کره زمین

مسابقه XPrize فوریه سال گذشته راه‌اندازی شد تا پژوهشگران را به مقابله با بزرگترین تهدیدی که بشریت با آن روبرو است، تشویق کند. به همین منظور، مهم‌ترین هدف این مسابقه، مبارزه با تغییرات آب و هوایی و ایجاد تعادل مجدد در چرخه کربن زمین است.

این مسابقه که هزینه‌های آن توسط ایلان ماسک و بنیاد او تامین می‌شود، بزرگترین جایزه تشویقی تاریخ به حساب می‌آید و در آن مبتکرانی از استرالیا، کانادا، فرانسه، فلیپین و ایالات متحده شرکت کرده‌اند.

تیم‌های شرکت‌کننده در مسابقه ترکیبی از رویکردهای شناخته شده و جدید را برای حذف کربن ارائه می‌کنند. از جمله این روش‌ها می‌توان به احیای اکوسیستم، بیوچار (تهیه کود از ضایعات کشاورزی)، رویکردهای کشاورزی، دارکشت‌ورزی و موارد دیگر اشاره کرد. به صورت کلی، هر راه‌حلی که عملی باشد و باعث کاهش انتشار کربن شود، واجد شرایط رقابت در این مسابقه است.

ایلان ماسک

دکتر «مارسیوس اکستاوور»، دانشمند ارشد و معاون اقلیم و محیط زیست XPrize در بیانیه‌ مسابقه نوشت:

«یک سال دیگر هم سپری شد و ما در حال حاضر تاثیر مثبت مسابقه را دیده‌ایم. صدها گروه روی طیف گسترده‌ای از رویکردهای امیدوارکننده برای حذف کربن کار می‌کنند. سرعت و عمق ابتکارات در زمینه حذف کربن و دیگر رویکردهای مهم آب و هوایی هرگز تا این اندازه پیشرفت نکرده است، اما همچنان به کاهش بیشتر و عمیق‌تر انتشار گازهای گلخانه‌ای و راه‌حل‌های قابل اعتمادتر و معتبرتر نیازمندیم. به همین دلیل این مسابقه را راه‌اندازی کردیم.»

برندگان نهایی مسابقه در سال 2025 مشخص خواهند شد و 80 میلیون دلار جایزه می‌گیرند. همچنین، حتی تیم‌هایی که تاکنون در آن شرکت نکرده‌اند نیز تا اول دسامبر سال 2023 می‌توانند در مسابقه ثبت نام کنند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی