ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

هدست
تکنولوژی

این هدست واقعیت مجازی احساسات را به دهان، لب‌ها و زبان منتقل می‌کند [تماشا کنید]

محققان گروه «Future Interfaces» در دانشگاه «Carnegie Mellon» موفق به ساخت هدست واقعیت مجازی شده‌اند که می‌تواند با استفاده از آرایه‌ای از مبدل‌های اولتراسونیک انرژی صوتی را به دهان کاربر ارسال کند و احساس لامسه ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

محققان گروه «Future Interfaces» در دانشگاه «Carnegie Mellon» موفق به ساخت هدست واقعیت مجازی شده‌اند که می‌تواند با استفاده از آرایه‌ای از مبدل‌های اولتراسونیک انرژی صوتی را به دهان کاربر ارسال کند و احساس لامسه را برانگیزد. به عبارت دیگر، تکانه‌هایی که امواج اولتراسوند ایجاد می‌کنند، شبیه‌ساز ضربه و ارتعاش هستند که نوعی بازخورد لمسی به حساب می‌آید. این بار دانشمندان دهان، لب‌ها و زبان را به عنوان مرکز تجمع این ضربه‌ها انتخاب کردند.

برای استفاده از قابلیت مذکور هدست واقعیت مجازی نیازی به قرار دادن چیزی بر روی دهان نیست. در ویدئوی زیر که توسط این گروه تحقیقاتی منتشر شد، نحوه کار هدست نشان داده می‌شود. به عنوان مثال، کاربر در حین بازی ویدئویی مشاهده می‌کند که عنکبوتی درحال خزیدن بر روی لب‌هایش است. او به کمک این هدست، این احساس را بر روی لب‌های خود تجربه خواهد کرد.

نمونه‌های دیگر از هدست‌های واقعیت مجازی احساس نوشیدن آب از یک چشمه، کشیدن سیگار و مسواک زدن را فراهم می‌کنند. برخی نیز احساس وزش شدید باد در هنگام موتور سواری را برای کاربر ایجاد می‌کنند.

محققان در مرحله بعدی برای اطمینان از رضایت مشتری یک نظرسنجی برگزار کردند. در این نظرسنجی مشخص شد که تحریک احساس لامسه در قسمت دهان میزان باورپذیری شرایط بازی را افزایش می‌دهد و افراد احساس رضایت بیشتری در زمان بازی دارند. تعداد کمی نیز اعلام کردند شبیه‌سازی آب با اولتراسوند از نظر روانشناختی برایشان عجیب و بی‌معناست.

 یکی از این افراد در مصاحبه گفت: « اگرچه احساس لمس شدن به کمک هدست واقعیت مجازی جالب است، اما حداقل برای من مطابق با انتظارات نبودند. به نظر من، ارتعاش به تنهایی برای شبیه‌سازی آنچه دهان احساس می‌کند کافی نیست.»

درحالیکه اکثر کاربران رضایت خود را از چنین سیستمی اعلام کردند، تیم محققان درحال حاضر بر روی یک طرح کوچک‌تر و سبک‌تر کار می‌کند. آن‌ها عقیده دارند از این هدست می‌توان در بازی‌ «Resident Evil 4» در «Meta Quest 2» استفاده کرد. احتمال داده می‌شود چند ماه طول بکشد تا این هدست به دست مصرف کنندگان برسد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی