ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دلفین
علمی

استفاده روس‌ها از دلفین‌ در جنگ با اوکراین

طبق گزارش‌های منتشر شده و بررسی تصاویر ماهواره‌ای، روسیه در جنگ اوکراین برای دفاع از پایگاه‌های خود در دریای سیاه، از دلفین‌هایی آموزش دیده استفاده می‌کند. بر اساس گزارشی که توسط نشریه USNI News منتشر ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۵:۳۰

طبق گزارش‌های منتشر شده و بررسی تصاویر ماهواره‌ای، روسیه در جنگ اوکراین برای دفاع از پایگاه‌های خود در دریای سیاه، از دلفین‌هایی آموزش دیده استفاده می‌کند.

بر اساس گزارشی که توسط نشریه USNI News منتشر شده، نیروی دریایی روسیه، در ورودی «بندر سواستوپول» (Sevastopol) دو مکان مخصوص برای دلفین‌ها قرار داده است. با بررسی تصاویر ماهواره‌ای این مکان، گزارش توضیح داده که می‌توان گفت روسیه این کار را در ماه فوریه و همزمان با حمله به اوکراین انجام داده است.

دفاع از پایگاه با کمک دلفین

دلفین

سواستوپول مهم‌ترین پایگاه نیروی دریایی روسیه در دریای سیاه محسوب می‌شود. می‌توان گفت دلفین ها برای انجام نوعی وظایف دفاعی خاص آموزش دیده هستند تا مانع نفوذ نیروهای اوکراینی از زیر دریا شوند. از زمان‌های گذشته، شایعات زیادی وجود دارد که ایالات متحده و روسیه، پستانداران دریایی را برای انجام برخی وظایف آموزش می‌دهند.

طبق عکس‌های ماهواره‌ای، در این بندر کشتی‌های با ارزش نیروی دریایی روسیه قرار گرفته که هرچند از دسترس موشک‌های اوکراینی خارج هستند، اما در برابر زیردریایی‌ها کاملا آسیب‌پذیر هستند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری در اوایل دهه 1990، این بندر توسط ارتش اوکراین تصرف شد، اما در سال 2014 با انجام یک همه‌پرسه به روسیه ملحق شد.

بر اساس گزارش USNI، نیروی دریایی روسیه همچنین از نهنگ‌های سفید و فوک‌های آموزش‌دیده در قطب شمال استفاده می‌کند، زیرا آن‌ها در مقایسه با دلفین‌‌ها، در برابر سرما بسیار بهتر مقاومت خود را حفظ می‌کنند. در همین رابطه، 23 آوریل 2019 یک نهنگ سفید آموزش دیده در شمال نروژ پیدا شده بود که به گفته BBC از «برنامه جاسوسی» نیروی دریایی روسیه فرار کرده است.

هنوز مشخص نیست که آیا اوکراین برای پایگاه دریایی روسیه در سواستوپول عملیات نظامی خاصی را برنامه‌ریزی کرده است، اما با وجود این گزارش، می‌توان گفت تحلیلگران دریایی هم اکنون به طور دقیق دلفین‌ها را در نظر گرفته‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی