ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

چاقی و اضافه وزن
علمی

نتایج آزمایش‌های بالینی داروی لاغری ایلای لی‌لی: کاهش وزن 22.5 درصدی در 72 هفته

شرکت داروسازی «ایلای لی‌لی» (Eli Lilly) به‌تازگی مدعی شده که داروی کاهش وزن آن‌ها در مراحل آزمایش بالینی به نتایج درخشانی دست یافته است. افرادی که این دارو را دریافت و به‌طور همزمان رژیم غذایی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۳:۳۰

شرکت داروسازی «ایلای لی‌لی» (Eli Lilly) به‌تازگی مدعی شده که داروی کاهش وزن آن‌ها در مراحل آزمایش بالینی به نتایج درخشانی دست یافته است. افرادی که این دارو را دریافت و به‌طور همزمان رژیم غذایی داشتند، در 72 هفته به‌طور میانگین 22.5 درصد معادل 23.5 کیلوگرم وزن کم کردند. متخصصان از نتایج این تحقیق شگفت‌زده شده‌اند.

نتایج عملکرد داروی «تیرزپاتید» محصول شرکت ایلای لی‌لی هنوز برای همتاداوری به مجله‌های علمی ارسال نشده، اما ادعای این شرکت بسیار را متخصصان را غافلگیر کرده است. دکتر «سکار کاتیرسان» از شرکت داروسازی Verve Therapeutics می‌گوید این دارو می‌تواند شرایط درمان چاقی را متحول کند.

داروی کاهش وزن تیرزپاتید چقدر موثر است؟

در مطالعه شرکت الی لیلی 2539 نفر شرکت کردند و در ابتدای کار به‌طور میانگین 104.7 کیلوگرم وزن داشتند و شاخص BMI آن‌ها روی عدد 38 بود. شاخص BMI اعداد بالای 30 را چاق تعریف می‌کند. این افراد در چهار گروه تقسیم شدند و همگی مشاوره غذایی دریافت کردند تا حداکثر کالری دریافتی روزانه را به 500 کالری برسانند. در پایان تحقیق، کسانی که داروی تیرزپاتید را مصرف کرده بودند، به وزنی در حدود 81 کیلوگرم رسیدند و شاخص BMI آن‌ها تا زیر عدد 30 پایین آمد. این عملکرد بسیار فراتر از عملکرد سایر داروهای کاهش وزن و تنها از طریق جراحی ممکن بود.

کاهش وزن

دکتر «لوئیس جی. ارون»، رئیس مرکز کنترل وزن Weill Cornell Medicine که در این مطالعه به عنوان ناظر ارشد با ایلای لی‌لی همکاری داشته، می‌گوید برخی از شرکت‌کنندگان در پایان مطالعه به دامنه وزن عادی رسیدند. سخنگوی الی لیلی می‌گوید این شرکت هنوز نمی‌تواند اعلام کند که چه زمانی به دنبال کسب مجوز از سازمان غذا و دارو خواهد رفت.

تیرزپاتید همچنین در تحقیقات دیگری برای درمان دیابت نوع 2 در دست بررسی قرار دارد. «موهیت بانسال»، تحلیل‌گر شرکت Wells Fargo در یادداشتی درباره این موفقیت نوشت: «این داده‌ها احتمالا باور وال استریت نسبت به پتانسیل‌های تیرزپاتید در تبدیل شدن به یک بازیگر اصلی در بازار داروهای درمان چاقی را تایید می‌کند.» تحلیل‌گر شرکت Mizuho Securities هم اعلام کرد که این دارو می‌تواند در بازار کاهش وزن و دیابت به یک محصول چند میلیارد دلاری تبدیل شود. البته همانطور که گفتیم هنوز این نتایج در ژورنالی منتشر نشده‌اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی