ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

انویدیا RTX 4090 احتمالا اولین GPU گیمینگ دنیا با قدرت بالای 100 ترافلاپس خواهد بود

علاقه‌مندان به دنیای سخت‌افزار بی‌صبرانه منتظر معرفی نسل بعدی کارت‌های گرافیک انویدیا تحت سری RTX 40 هستند و حالا طبق گزارشی جدید، انویدیا RTX 4090 می‌تواند به اولین کارت گرافیک گیمینگ جهان با قدرت بالاتر ...

علاقه‌مندان به دنیای سخت‌افزار بی‌صبرانه منتظر معرفی نسل بعدی کارت‌های گرافیک انویدیا تحت سری RTX 40 هستند و حالا طبق گزارشی جدید، انویدیا RTX 4090 می‌تواند به اولین کارت گرافیک گیمینگ جهان با قدرت بالاتر از 100 ترافلاپس تبدیل شود که بسیار بالاتر از نسل کنونی خواهد بود.

در حال حاضر انویدیا جی‌فورس RTX 3090 Ti بالاترین قدرت محاسباتی را در میان تمام کارت‌های گرافیک گیمینگ دنیا دارد و در محاسبات FP32 عملکردی برابر 40 تا 45 ترافلاپس را از خودش نشان می‌دهد. با این حال به نظر می‌رسد در نسل بعدی با قدرت بسیار بالاتری روبه‌رو می‌شویم.

قدرت بالای 100 ترافلاپس انویدیا RTX 4090

طبق شایعه‌ای که از سوی منابع معتبر منتشر شده، نسل بعدی کارت‌های گرافیک انویدیا و البته AMD می‌توانند قدرتی بالاتر از 100 ترافلاپس داشته باشند. اگرچه در صورت صحت چنین شایعه‌ای با قدرت فوق‌العاده بالایی روبه‌رو می‌شویم، اما این موضوع به معنای توان مورد نیاز بالاتر هم خواهد بود.

در حالی که در گذشته 275 وات توان طراحی حرارتی یک استاندارد در دنیای کارت‌های گرافیک گیمینگ بود، اما حالا 350 تا 400 وات به یک توان رایج تبدیل شده و البته RTX 3090 Ti توانی برابر 500 وات دارد. بنابراین نسل بعدی باید توان بسیار بالاتری داشته باشد، مخصوصا اگر با قدرتی بالاتر از 100 ترافلاپس روبه‌رو شویم.

انویدیا RTX 4090

طبق گزارشی، GPUهای «ایدا لاولیس» انویدیا مخصوصا چیپ AD102 با نود 4N شرکت TSMC پیشرفت قابل توجهی خواهند داشت. در حالی که در گذشته به فرکانس 2.2 تا 2.4 گیگاهرتزی این گرافیک‌ها اشاره شده بود، اما انتظار داریم این فرکانس در میان 2.8 تا 3.0 گیگاهرتز قرار بگیرد.

اگر فرکانس را 2.8 گیگاهرتز درنظر بگیریم و البته با توجه به پارامترهای دیگر مانند تعداد هسته‌های کودا و رابط باس 384 بیتی، با قدرت محاسباتی 103 ترافلاپس در انویدیا GTX 4090 روبه‌رو می‌شویم. بنابراین قدرت نسل بعدی گرافیک پرچمدار انویدیا دو برابر خواهد شد، هرچند لزوما این قدرت نشان‌دهنده عملکرد آن در دنیای گیمینگ نخواهد بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی