ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

خودرو

در بازار خودرو چه خبر است؟‌ افزایش قیمت دائمی در پی کاهش تیراژ‌ تولید

قبل از عید دو خبر باعث رکود معاملات خودرو شد؛ نخست توافق برجام و دومی خبر آزادسازی واردات خودرو بود و همین موضوع این انتظار را به وجود آورده بود که قیمت خودرو در ایران ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۳:۵۵

قبل از عید دو خبر باعث رکود معاملات خودرو شد؛ نخست توافق برجام و دومی خبر آزادسازی واردات خودرو بود و همین موضوع این انتظار را به وجود آورده بود که قیمت خودرو در ایران تعدیل خواهد شد، اما حالا با توجه به کاهش تیراژی در حدود 30 درصد، قیمت‌ها روند صعودی پیش گرفتند.
از ابتدای سال جاری برخلاف آنچه وعده داده شده بود، بازار خودرو متأثر از انتشار اخباری از جمله تداوم ممنوعیت واردات خودرو، عدم حذف قرعه کشی، کاهش عرضه، طولانی شدن روند مذاکرات و … دچار نوسان قیمتی شده و نرخ خودروهای داخلی به صورت میانگین 10 تا 13 افزایش یافته است.
این وضعیت تا جایی جلو رفته که فاصله قیمت کارخانه و بازار در اغلب دستگاه‌ها صد میلیون تومان را نیز رد کرده و حتی در برخی از خودروها به 200 میلیون تومان هم رسیده است؛ به عنوان نمونه اگرچه پژو پارس LX در کارخانه 176 میلیون تومان است اما در بازار نزدیک به 379 میلیون تومان معامله می‌شود. همچنین دنا معمولی در کارخانه 205 میلیون تومان قیمت دارد اما در بازار 390 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
در حال حاضر دولت وعده افزایش تولید خودرو را داده تا با واگذاری سهام زیر مجموعه های خودروسازی ها به نوعی سرمایه در گردش این شرکت ها برای تولید افزایش یابد، اما این واگذاری سهام ها سیاست بنگاه داران بوده و از همان ابتدای کار هم غلط بوده و اگر این زیر مجوعه‌ها را واگذار کنند و بخواهند با استفاده از این سرمایه‌ها قطعات بخرند و تولید کنند مساله ای زمانبر است به همین دلیل حداقل برای امسال افزایش تیراژ تولید بعید به نظر می‌رسد، از طرف دیگر محصول جدیدی برای افزایش تولید ندارند و عملا افزایش تیراژ خودروهای قدیمی هم منطقی نیست.
به نظر می‌رسد بازار خودرو به مرحله رها شدگی رسیده است و مسئولان و ناظران فقط با نسخه پیچی پشت تریبون به دنبال بهبود اوضاع بازار هستند.
وضعیت در بازار به گونه‌ای پیش می‌رود که مشتریان حتی از خرید خودروهایی که روزی جزو خودروهای اقتصادی و ارزان محسوب می‌شدند هم ناتوان شده‌اند.
اخیرا جناب آقای قالیباف رئیس مجلس نیز به این امر واکنش نشان داد و گفت: در شرایط فعلی می‌بینیم که قیمت تمام شده خودرویی مانند پراید 200 میلیون تومان است، در حالی که با ارز 25 هزار تومانی می‌توان خودروهایی را در حدود 5000 دلار با کیفیتی بسیار خوب وارد کشور کرد که این خواسته مجلس بوده و مجمع تشخیص مصلحت نظام با آن همراهی کرد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی