ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مالی و سرمایه گذاری

صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه گروه «آن» روی پلتفرم دونگی سرمایه‌گذاری کرد

گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» روی پلتفرم دونگی در مجموع بالغ بر 110 میلیارد ریال (11 میلیارد تومان) سرمایه‌گذاری کرد. روز گذشته 19 اردیبهشت ماه و در طی مراسمی، قرارداد سرمایه‌گذاری بین گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» روی پلتفرم دونگی در مجموع بالغ بر 110 میلیارد ریال (11 میلیارد تومان) سرمایه‌گذاری کرد.

روز گذشته 19 اردیبهشت ماه و در طی مراسمی، قرارداد سرمایه‌گذاری بین گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» و پلتفرم دونگی به امضای طرفین رسید. سرمایه‌گذاری گروه زرین بر این پلتفرم در مجموع بالغ بر 110 میلیارد ریال (11 میلیارد تومان) است.

«مشکات اسدی» مدیرعامل گروه کسب‌وکارهای «آن» در خصوص این سرمایه‌گذاری گفت:

«سرمایه‌گذاری‌های این صندوق به قصد توسعه فعالیت‌های استارتاپی مرتبط با کل زنجیره ارزش معدن و صنایع معدنی زیر چتر مفهوم انقلاب صنعتی چهارم است. این سرمایه‌گذاری‌ها با هدف تلفیق فناوری‌های لبه تحول دیجیتال با صنایع معدنی که هنوز در بسیاری موارد با الگوهای سنتی اداره می‌شوند، انجام می‌شود.»

به گفته وی سرمایه‌گذاری روی پلتفرم دونگی تلاشی برای رسیدن به دو هدف عمده بوده است: «اول تامین مالی جمعی برای اکتشاف معادن کوچک و متوسط و دوم حمایت از استارتاپ‌های حوزه محیط زیست و نیروی انسانی مرتبط با صنایع و معادن. البته حوزه فعالیت‌های پلتفرم دونگی به صورت عمومی باقی خواهد ماند، ولی حوزه معدن در این پلتفرم در همکاری با گروه زرین توسعه پیدا خواهد کرد.»

سرمایه‌گذاری در دونگی محدود به تزریق پول نیست

اسدی این سرمایه‌گذاری از سوی صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر را تنها به تزریق پول به این پلتفرم محدود ندانسته و اظهار داشت گروه «آن» به نمایندگی از گروه صنعتی و معدنی زرین، وظیفه بررسی، ارزیابی طرح‌ها و همکاری در نهایی‌سازی آن‌ها، تامین ضمانت سرمایه‌گذاری در طرح‌های مرتبط و نظارت فنی و مالی آن‌ها را نیز بسته به طرح‌ها بر عهده خواهد گرفت.

«نفیسه آزاد» مدیر سرمایه‌گذاری جسورانه «آن» نیز با اشاره به سرمایه‌گذاری صورت گرفته، عنوان کرد:

«اساساً استراتژی‌های سرمایه‌گذاری ما در گروه آن مبتنی بر حمایت‌های غیرمادی، خصوصا ایجاد پیوندهای استراتژیک میان استارت‌آپ‌ها و کسب‌وکارهای متداول و بزرگ اقتصادی است. در حقیقت سرمایه مادی تنها یکی از انواع سرمایه‌گذاری است و اتفاقا استارت‌آپ‌ها به سرمایه‌های دانشی یا نمادین یا اجتماعی برای رشد خود بیشتر از سرمایه اقتصادی نیاز دارند. در راستای این استراتژی، سرمایه‌گذاری در پلتفرم دونگی نیز ترکیبی از سرمایه‌گذاری نقدی و غیرنقدی است.»

بنابر گفته آزاد، پیوند میان گروه صنعتی و معدنی زرین با پلتفرم دونگی فراتر از رابطه‌ای صرفا اقتصادی و در قالب موارد مختلفی تعریف شده است.

«گروه زرین به عنوان یک کاربر دونگی می‌تواند فراخوان‌های تامین مالی در طرح‌های مناسب معدنی و صنعت 4.0 را در این پلتفرم منتشر کند تا از این طریق زمینه‌ساز مشارکت اقتصادی عمومی باشد. همچنین این گروه می‌تواند به به عنوان سرمایه‌گذار در طرح‌های مرتبط با حوزه‌های فعالیت خود سرمایه‌‌گذاری کند. ارزیابی طرح‌های معدنی و صنعتی نیازمند تخصص و مهارت‌های اقتصادی و کسب‌وکاری است که گروه زرین با توجه به حضور شرکت‌های مختلف خود در بورس و توانمندی در بخش تامین مالی می‌تواند در ارزیابی‌های اقتصادی به عنوان نهاد تخصصی این پلتفرم همکاری کند. بازطراحی نظام وثائق؛ رشد تامین مالی جمعی نیازمند اعتماد عمومی است. استفاده از سازوکارهای جدید برای تامین ضمانت طرح‌ها می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری این اعتماد عمومی باشد، که این موضوع توسط گروه زرین پشتیبانی خواهد شد.»

پیش‌بینی رشد 10 برابری تامین مالی جمعی

«جعفر محمدی»، مدیرعامل پلتفرم دونگی نیز در خصوص این سرمایه‌گذاری جسورانه اظهار داشت: «پیش‌بینی ما این است که تامین مالی جمعی در پایان سال جاری، رشد بیش از ده برابری را به نسبت سال گذشته تجربه کند. دونگی به عنوان یک پلتفرم پیشرو در تامین مالی جمعی کشور امیدوار است سهم 25٪ فعلی خود در این بازار را تا پایان سال رشد قابل توجهی دهد تا کماکان به عنوان بازیگر جریان‌ساز این حوزه در صدر بماند.»

محمدی ایجاد پیوند بین سرمایه‌گذاران نهادی و بازار تامین مالی جمعی، ایجاد قالب‌هایی برای تسریع در تامین مالی، تعریف بازارهای خاص (Niche Market)، و بهره‌‌گیری موثرتر از رسانه‌های نوین برای فرهنگ‌سازی و توسعه بازار، مهم‌ترین استراتژی‌های دونگی برای رسیدن به این اهداف عنوان کرد و افزود:

«همکاری استراتژیک با یکی از مطرح‌ترین بازیگران معدن خاورمیانه برای توسعه تامین مالی جمعی در بازار خاص معدن از نخستین خروجی‌های این راهبردهاست و سایر برنامه‌های دونگی در راستای اجرایی‌سازی این استراتژی‌ها به زودی اعلام خواهد شد.»

آشنایی با سرمایه‌گذار جدید دونگی

گفتنی است توسعه فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی و رشد صنعت 4.0 نه تنها به معنای ورود بازیگران جدید عرصه فناوری همراه با افزایش سهم این بازیگران نوآمده در اقتصاد بوده است؛ بلکه تاثیر اصلی این توسعه فناوری، تغییر کسب‌وکارهای اقتصاد متداول است.

به این ترتیب بازسازی و نوسازی بخش تولیدی کلیدی کشور بر پایه فناوری‌های نوین، تبدیل به یک ضرورت در بخش‌های اقتصادی کشور شده است. بخش معدن با سهم بالای ارزش افزوده در تولید ناخالص داخلی و همچنین سهم قابل توجه صادراتی نیز به دلیل این تغییرات جهانی، در آستانه تحولات فناورانه قرار گرفته است.

گروه معدنی زرین، به عنوان بزرگترین بازیگر سرب و روی خاورمیانه با بیش از 90 معدن در کشور، در مواجهه با این تغییرات، گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» را با هدف جذب و توسعه فناوری، خصوصا فناوری‌های مرتبط با زنجیره ارزش معدن شکل داده است.

در این راستا، گروه کسب‌وکارهای نوین «آن» شامل آکادمی «آن‌سو»، صندوق جسورانه «آن»، شتابدهنده ماینتک و شرکت‌های تخصصی، ماموریت پیوند میان اکوسیستم استارت‌آپی را با یک مجموعه بزرگ معدنی بر عهده دارد. گروه کسب‌و‌کارهای نوین آن، به عنوان یکی از 26 شرکت زیرمجموعه هلدینگ صنعتی و معدنی زرین تلاش دارد تا استارت‌آپ‌هایی که می‌توانند در زنجیره ارزش معدن، ارزش افزوده ایجاد کنند را شناسایی کرده و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کند.

لازم به ذکر است تامین مالی جمعی در سال 1397 به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار رسیده و به صورت عملیاتی از زمستان 99 بر اساس این آیین‌نامه و با مجوز فرابورس آغاز به کار کرد. شرکت سامانه‌نگار آتنا با راه‌اندازی «پلتفرم دونگی» یکی از نخستین بازیگران این عرصه بوده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی