ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

استارتاپ «باسلام» با ۳۰ درصد از نیروی انسانی خود خداحافظی کرد

بازار اینترنتی باسلام با ۳۰ درصد از نیروهای خودش خداحافظی کرده و این بدان معناست که حدود ۷۰ نفر از کارکنان این Social Marketplace، دیگر در این مجموعه مشغول به کار نیستند. بخشی از نوشته‌هایی ...

آرش پارساپور
نوشته شده توسط آرش پارساپور | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۲۰:۳۹

بازار اینترنتی باسلام با ۳۰ درصد از نیروهای خودش خداحافظی کرده و این بدان معناست که حدود ۷۰ نفر از کارکنان این Social Marketplace، دیگر در این مجموعه مشغول به کار نیستند. بخشی از نوشته‌هایی که این افراد در شبکه‌های مجازی از روند این تعدیل نیرو منتشر کردند حکایت از این دارد که این خداحافظی با برنامه‌ریزی قبلی، آگاهانه و با هماهنگی پرسنل صورت گرفته و کمتر نیرویی با چالشی سخت از این مجموعه خداحافظی کرده است. به‌نظر می‌رسد باسلام قصد دارد مسیر راه خود را با تغییراتی استراتژیک ادامه دهد تا بتواند با همراهی غرفه‌داران و کاربران خود، در بازار تجارت الکترونیکی کشور به عنوان یک بازارگاه اینترنتی در کنار دیگر بازیگران، به حیات خود ادامه دهد.

تعدیل نیرو در سالی که شرایط اقتصادی آن طوری رقم خورده که کالاهای اساسی با افزایش قیمت زیادی مواجه شدند و انتقادات زیادی به روند قیمت‌ها از سوی مردم و کارشناسان و نمایندگان مجلس و…. شنیده می‌شود، گریبانگیر مجموعه باسلام هم شده است. باسلام، بازاری اینترنتی با عمری بیش از پنج سال است که تا امروز توانسته در کنار دیگر بازیگران تجارت الکترونیکی کشور، رشد جدی را تجربه کند و جزو معدود بازارگاه‌های اینترنتی باشد که در کنار بازیگران اصلی این حوزه همچنان به فعالیت خود ادامه دهد.

شنیده‌های دیجیاتو حکایت از این دارد که پایبند نبودن به تعهدات برخی از سرمایه‌گذاران جدید باسلام و همچنین شرایط سخت اقتصادی، عواملی بوده‌اند که در تعدیل نیرو موثر نقش جدی داشته‌اند.

بر اساس شنیده‌های دیجیاتو، تیم باسلام با همکاران خود درباره شرایط بحرانی پیش آمده از سال جدید به گفتگو نشسته و جلساتی را برای تشریح وضعیت موجود برگزار کرده است. در این جلسات به نیروها گفته شده که باسلام نیاز دارد برای ادامه حیات خود به تعدیل نیرو دست بزند.

برخی از پرسنل باسلام به دیجیاتو می‌گویند نیروهایی که از باسلام خداحافظی کرده‌اند، با کمک همین شرکت در حال استخدام در دیگر پلتفرم‌های بزرگ اینترنتی کشور هستند. معرفی‌نامه‌ها و پیگیری‌هایی از سوی مدیران باسلام برای استخدام این نیروها در دیگر شرکت‌ها صورت گرفته که برخی از آنها نیز به نتیجه رسیده است.

دیجیاتو درباره جو حاکم در باسلام پس از این تعدیل نیرو نیز پرس و جو کرده و به نظر می‌رسد که تیم باقی مانده عزمی جدی برای گذر از این شرایط دارند. تغییرات استراتژیکی در سیاست‌های باسلام به وجود آمده و تمرکز روی مواردی چون هوش مصنوعی و تلاش بیشتر نیروها و کاهش هزینه‌ها صورت گرفته تا این مجموعه بتواند به مسیر خود ادامه دهد. 

شرایط سخت اقتصادی در سال جدید گریبانگیر بسیاری از شرکت‌ها شده و باسلام اولین تیمی از اکوسیستم استارتاپی است که با وجود عبور از بحران کرونا، حالا در برابر شرایط پیچیده اقتصادی کنونی، به چالش خورده است. این مساله نشان می‌دهد که بحران اقتصادی در کشور می‌تواند حتی از کرونا هم برای برخی کسب و کارها سخت‌تر باشد و امید می‌رود که شرایط رو به بهبودی پیش برود.

باسلام در ماه‌های اخیر با ری‌برند و جذب سرمایه قرار بود با جدیت بیشتری حرکت کند اما این تعدیل نیرو شاید این باور را برای عده‌ای به هم بریزد، هر چند همان‌طور که گفته شد شنیده‌های دیجیاتو حکایت از این دارد که تیم باقی مانده در باسلام قصد دارند با جدیت بیشتری به سوی اهداف خود حرکت کنند.

مدیران باسلام فعلا پاسخی به درخواست دیجیاتو برای مصاحبه رسمی نداده‌اند اما به نظر می‌رسد که به زودی بیانیه‌ای از سوی این تیم درباره وضعیت حاکم در این استارتاپ منتشر می‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (5 مورد)
 • Hana M
  Hana M | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  کاش یکم واقع بینانه ،حرف میزدین چیزی که تو جامعه امروز شنیده بشه و باور پذیر باشه،کدوم آدمی تو جامعه امروزی با حقوق کارگری اگر از کار بیکار بشه،زندگیش دچار چالش نمیشه،اگر فردی نیاز به درآمد نداشت،قطعا می‌شست تو خونه،ولی وقتی انتخاب میکنه شاغل باشه یعنی نیاز به شغل و درآمد داره.و قطعا بیکار شدن کسی که حقوقش حقوق کارگریه،چالش که هیچ طبعات وحشتناکه تو جامعه امروزی داره.بین خبر تعدیل و لیست اسامی تعدیل،حدودا دو روز زمان برد و تا اعلام اسامی تو این دو روز کسی خبر نداشت،تعدیل میشه یا نه.و در نهایت تعدیل صورت گرفت،میشه بگین چه هماهنگی؟؟ کاش با دروغ گفتن نون تو خون بقیه زدن،لقمه روزانتون رو تامین نکنید.کاش شرافت باشه برای روزی حلال درآوردن.نه با نشر اکاذیب و نون تو خون کارگر و درد دیده جماعت،منبع درآمد داشته باشید.

 • farhad alex
  farhad alex | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  تو جامعه امروزی با همه گرونیا،خصوصا گرونی اخیر،کدوم آدمی از بیکار شدن دچار چالش نمیشه؟اونم اگر یه شغل ساده یه حقوق کارگری داشته باشه.

 • farhad alex
  farhad alex | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  برنامه ریزی قبلی؟؟؟؟؟پنجشنبه خبر دادن، و به همه گفتن یسری قراره تعدیل بشن.و همه باسلام خبر دار وایسادن ببینن اسمشون تو لیست تعدیل هست یا نه،و شنبه جلسه گذاشتند خبر دادن تعدیل نیرو،و همون شنبه هم اسمارو اعلام کردن.چه هماهنگی چه برنامه ریزی،مگه میشه کسی که برای نیازهای زندگیش ،کار میکنه تا درآمد داشته باشه،بعد از خبر تعدیل دچار چالش نشه،مگه میشه از بیکار شدنو بز درآمد شدن یه ادم،دچار چالش نشد؟

 • قادر متعال
  قادر متعال | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  چرا حذف می نویسید
  خودتون رو مدیون نکنید
  کدوم هماهنگی
  ی روز قبلش گفتن
  روز بعد خداحافظی کردن
  این هماهنگی؟
  نیرو رو بیکار کردن ،بعد میگین چالش ندارن ؟
  آقای نویسنده این متن! الان خودتو از این مجموعه بندازن بیرون،تنها منبع درآمدت هم همینجا باشه ،با چالش مواجه نمیشی ؟!
  اگر وجدان دارید این متن رو اصلاح کنید ،یا دروغ شو کمتر کنید

 • جناب محسن
  جناب محسن | ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

  من یکی از غرفه داران با چندین غرفه متنوع تو این سایت بودم. حدودا دو سال پیش. اتفاقا فروش خوبی هم داشتم و رضایتمندی مشتریان چشمگیر بود. ولی بخاطر قوانین سختگیرانه و کج سلیقگی های مدیران این سایت دیگه فعالیتم رو متوقف کردم. اوایل راه اندازی سایت خوب بود ولی به مرور سلیقگی عمل میکردند و حق و حقوقات غرفه داران و مشتریان رو نادیده میگرفتن.

مطالب پیشنهادی