راه‌اندازی کارزاری برای رفع فیلتر یوتیوب کلید خورد

راه‌اندازی کارزاری برای رفع فیلتر یوتیوب کلید خورد

جمعی از مخالفان فیلتر یوتیوب با راه‌اندازی کارزاری در مخالفت با فیلتر این پلفترم به عنوان بزرگترین دانشگاه جهان، از رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه خواسته‌اند تا نسبت به رفع فیلتر یوتیوب اقدام کنند.

این پلتفرم از سوم دسامبر سال 2006 با محدودیت در سطح دسترسی برای کاربران وارد روند فیلترینگ شده است. این دسترسی محدود البته در سال 1388 به فیلتر کامل تبدیل شد و به جز چند روز طی دو سه سال گذشته که یوتوب رفع فیلتر شد، همچنان مسدودسازی آن ادامه دارد.

این کارزار با تاکید بر اینکه از یوتیوب به‌عنوان بزرگترین دانشگاه جهان یاد می‌شود و دسترسی به آن برای آموزش و حرفه‌ای شدن نیروی کار کشور نه تنها بسیار سودمند، بلکه برای پیشرفت کشور ضروری است، خواستار رفع فیلتر آن شده است.

در بخشی از توضیحات این کارزار با ابراز تاسف نسبت به موازی‌کاری‌ و انحصارطلبی‌‌ها آمده است: «این منبع بزرگ آموزشی و درآمدزا می‌تواند باعث وارد شدن ارز به کشور بشود. اما از دسترس خارج شده است و نمونه‌های داخلی هم به اندازه کافی پاسخگوی نیاز مخاطبان نیست.»

در بخشی از متن این کارزار که، رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین رئیس قوه قضائیه را مخاطب قرار داده، چنین آمده است: «نمونه‌های داخلی یوتیوب، به هیچ‌عنوان قابل قیاس با آن نیستند. بنابراین خواهشمندیم طرح رفع فیلتر از یوتیوب را در مجلس مطرح کنید.»

این کارزار از 22 اردیبهشت آغاز شده و تا پایان شهریور 1401 هم ادامه خواهد داشت. در توضیحات تکمیلی که درباره این کارزار، در سایت کارزار، آمده است؛ جمعی از مهندسان، کارآموزان، کارمندان و دانشجویان به عنوان پشتیبان و مطالبه‌گران کارزار معرفی شده‌اند.

همچنین در صفحه اینستاگرام کارزار به اثرگذاری کاربران در امضا این کارزار اشاره شده است. بر این اساس در صورتی که تعداد امضاها به عدد 2000 برسد، این مطالبه در سازمان مربوطه، (مجلس شورای اسلامی) ثبت رسمی خواهد شد.

از سویی دیگر پدید‌آورندگان این کارزار مدعی شده‌اند که این روند منجر به آگاهی‌بخشی درباره اهمیت دسترسی به یوتیوب به عنوان یک دانشگاه مجازی خواهد شد.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.