ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تپسی
تکنولوژی

انتشار گزارش مالی ۱۴۰۰ تپسی در کدال: رشد ۴ برابری سود خالص در عرض یک سال

براساس صورت مالی منتشر شده از سوی تپسی در کدال، مجموع درآمدهای سال گذشته این شرکت بالغ بر 266 میلیارد تومان بوده که 93 درصد آن از کمیسیون دریافتی از رانندگان حاصل شده است. سود ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

براساس صورت مالی منتشر شده از سوی تپسی در کدال، مجموع درآمدهای سال گذشته این شرکت بالغ بر 266 میلیارد تومان بوده که 93 درصد آن از کمیسیون دریافتی از رانندگان حاصل شده است. سود خالص تپسی نیز در سال 1400 به نسبت دوره قبل، چهار برابر شده و به بیش از 19 میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که شرکت کاردان در گزارش ارزش‌گذاری تپسی، سود خالص 6 ماهه اول 1400 را حدود 1.2 میلیارد تومان محاسبه کرده بود.

شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس که با نام تپسی شناخته می‌شود، صورت‌های مالی منتهی به سال 1400 را در کدال منتشر کرده است.

طبق این گزارش، مجموع درآمد‌های حاصل شده در سال 1400 مبلغی بالغ‌بر 266 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال گذشته افزایش 52 درصدی را به ثبت رسانده است.

درآمد عملیاتی تپسی

بهاى تمام شده درآمدهای عملیاتی این شرکت نیز به نسبت سال گذشته، کمتر از میزان درآمد عملیاتی رشد داشته و حدود 37 درصد است. هزینه‌های مالی 1400 نیز به نسبت سال 1399 حدود 25 درصد رشد داشته‌اند. موضوعی که در رشد سود خالص شرکت، تاثیر گذاشته است.

بر پایه گزارش‌هایی که در سامانه کدال به ثبت رسیده، می‌توان گفت شرکت «تپسی» توانسته در یک سال اخیر روند خوبی را پشت سر بگذارد. آن‌ها همچنین بخش اعظمی از پیش‌بینی‌های امیدنامه‌شان را درباره درآمد و سوددهی در سال 1400 را محقق کرده‌اند.

امیدنامه این شرکت برای سال 1400 درآمدی بالغ بر 303 میلیارد تومان پیش‌بینی کرده بود که اکنون 87 درصد آن محقق شده است. سود خالص تپسی نیز طبق پیش‌بینی‌ها، رشدی 4 برابری را تجربه کرده و به 19 میلیارد و 200 میلیون تومان رسیده است. همچنین این شرکت به ازای هر سهم، 165ریال سود ساخته است.

سود خالص تپسی

ناما نکته قابل تامل اینجاست که براساس گزارش ارزش‌گذاری تپسی که از سوی شرکت تامین سرمایه کاردان انجام شده بود، تپسی در شش ماهه نخست 1400 تنها به 1.2 میلیارد تومان سود خالص دست یافته بود. کاردان همچنین کل سود سال 1400 را حدود 4.5 میلیارد پیش بینی کرده بود اما اکنون رقم‌های دیگری گزارش شده است.

البته چندی پیش مدیر ارشد مالی تپسی در پاسخ به سوال دیجیاتو مبنی بر تفاوت ارقام پیش‌بینی شده امیدنامه با گزارش کاردان، اعلام کرده بود مجموعه کاردان تا حدودی حسابرسی و پیش‌بینی محافظه‌کارانه‌ای داشته است و خبرهای خوبی در زمینه سوددهی سال 1400 منتشر خواهد شد.

به هر حال براساس گزارش حسابرسی نشده، این شرکت سود خالص بیش از 19 میلیارد تومانی در سال 1400 داشته است که شاید در نگاه اول، رقم اندکی به نظر برسد. اما آنچه که برای استارتاپ‌ها و شرکت‌های رشدی مهم است، بحث توسعه و رشد فروش است که همه شرکت‌های رشدی اغلب منابع خود را روی کسب‌و‌کارشان سرمایه‌گذاری می‌کنند تا به رشد مدنظر برسند.

راه‌های درآمدی تپسی

درآمد تپسی از کمیسیون

طبق گزارش صورت‌گرفته، بنابر انتظار، بیشترین درآمد این شرکت فناوری از «کمیسیون دریافتی از سفیران» است. این رقم برای سال 1400 حدود 249 میلیارد تومان گزارش شده است که به نسبت مدت مشابه سال قبل، 50 درصد افزایش یافته است.

پس‌ازآن نیز بخش «سرویس تلفنی» توانسته با حدود 13 میلیارد تومان درآمد، در جایگاه بعدی قرار گیرد. این بخش نیز نسبت به سال گذشته خود افزایش 68 درصدی را تجربه کرده است.

براین اساس، بخش «کمیسیون» حدود 93 درصد از درآمد سال 1400 این شرکت را دربرگرفته و سهم سرویس تلفنی از کل درآمد نیز 5 درصد است.

نکته جالب توجه دیگر این صورت‌مالی، برآورد درآمد منتهی به 1401 است؛ تپسی پیش‌بینی کرده است تا درآمدهای بخش کمیسیون و سرویس تلفنی نزدیک به سه برابر افزایش یابد.

گزارش هزینه‌ها و دارایی‌ها

بخش دیگر گزارش منتشر شده در کدال به دارایی‌های مشهود و نامشهود تپسی پرداخته است که به ترتیب 9.5 میلیارد و 202 میلیارد تومان است. برخلاف دارایی‌های ثابت که به نسبت 1399 کاهش یافته، دارایی‌های نامشهود تپسی که شامل نرم‌افزار و… شده افزایش داشته است.

دارایی نامشهود تپسی

آنطور که تپسی اعلام کرده، این شرکت حدود 983 پرسنل در بخش‌های عملیاتی و غیرعملیاتی دارد که در سال 1401 به حدود هزار و 100 نفر خواهد رسید.

بخش هزینه‌ها نیز خبر از پرداخت حدود 68 میلیارد تومان حقوق به کارکنان این شرکت در سال 1400 خبر می‌دهد. نزدیک 18 میلیارد تومان نیز خرج تبلیغات شده است.

گزارش مالی 1400 تپسی

در پاین نیز به برنامه‌های با اهمیت شرکت در سنوات آتی اشاره شده که از جمله آن‌ها می‌توان به توسعه جغرافیایی، توسعه بازارهای موجود و شهرهای اصلی و بهبود الگوریتم قیمت‌گذاری پویا، توزیع سفر و برندینگ اشاره کرد.

گزارش کامل صورت‌های مالی 12 ماه منتهی به 1400 تپسی را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی