ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

کشف یک سردیس سنگی مربوط به 4500 سال پیش در نوار غزه

کشاورزی فلسطینی هنگام کار روی زمین خود در «خان یونس» به یک سردیس سنگی مربوط به 4500 سال پیش برمی‌خورد. «نضال ابوعید»، کشاورزی که این مجسمه را یافته است، می‌گوید: «ابتدا امیدوار بودم تا آن ...

رومینا آتش رزم
نوشته شده توسط رومینا آتش رزم | ۲ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۳:۱۵

کشاورزی فلسطینی هنگام کار روی زمین خود در «خان یونس» به یک سردیس سنگی مربوط به 4500 سال پیش برمی‌خورد.

«نضال ابوعید»، کشاورزی که این مجسمه را یافته است، می‌گوید: «ابتدا امیدوار بودم تا آن را به کسی بفروشم تا بتوانم پولی به دست آورم. اما یک باستان‌شناس به من گفت که [این مجسمه] دارای ارزش باستان‌شناختی بسیاری است.»

او همچنین می‌گوید: «[این مجسمه] را اتفاقی پیدا کردیم. گِلی بود و آن را با آب شستشو دادیم. متوجه شدیم که چیز گرانبهایی است، اما نمی‌دانستیم که چنین ارزش باستان‌شناختی‌ زیادی دارد.»

«جمال ابورضا»، سرپرست وزارت گردشگری و آثار باستانی غزه می‌گوید که اعضای این وزارت‌خانه به این نتیجه رسیده‌اند که سردیس سنگی یافت شده متعلق به آنات-الهه عشق، زیبایی و جنگ در اساطیر کنعانی-است.

باستان‌شناسان فلسطینی اذعان دارند که این سردیس سنگی مربوط به 4500 سال پیش و اواخر عصر برنز است.

«نریمان خاله» از دیگر اعضای این وزارت‌خانه گفت که این مجسمه در چند روز آتی در موزه قصر پاشا در غزه به نمایش گذاشته خواهد شد.

کشف این مجسمه یادآور آن است که این ناحیه- بخشی از یک راه تجاری مهم برای تمدن‌های باستانی متوالی- در اصل استقرارگاهی مربوط به کنعانیان بوده است.

«جمال ابورضا» می‌گوید: «چنین کشفیاتی اثبات می‌کنند که فلسطین دارای تمدن و تاریخ است و هیچ‌کس نمی‌تواند این تاریخ را انکار یا تحریف کند.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی