ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

رئیس کل بانک مرکزی: رمز ریال در شهریور ماه به شکل عملیاتی اجرایی خواهد شد

صالح‌آبادی وعده داد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه سال جاری متولد و به شکل عملیاتی اجرایی شود. «علی صالح آبادی»، رئیس کل بانک مرکزی در همایش سیاست‌های پولی و ارزی اعلام کرد رمز ...

مجتبی آستانه
نوشته شده توسط مجتبی آستانه | ۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۲۴

صالح‌آبادی وعده داد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه سال جاری متولد و به شکل عملیاتی اجرایی شود.

«علی صالح آبادی»، رئیس کل بانک مرکزی در همایش سیاست‌های پولی و ارزی اعلام کرد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه به شکل عملیاتی اجرایی خواهد شد.

او در ادامه به برنامه‌های بانک مرکزی در زمینه اصلاح سیاست‌های پولی اشاره و اعلام کرد این برنامه‌ها شامل سه بخش «اصلاح رابطه دولت با بانک مرکزی و بانک‌ها»، «اصلاح رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها» و «اصلاح رابطه بانک مرکزی و مشتریان» و همچنین ارتقای سازوکارهای سیاست‌های پولی و سیاست‌های مرتبط با ارز و مسائل بین‌المللی می‌شود.

در حالی صالح‌آبادی از تولد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور ماه خبر داده است که او پیش از این اعلام کرده بود رمز پول بانک مرکزی (CBDC) طی ماه‌های آتی به صورت آزمایشی در برخی از مناطق کشور و برای یک بازه زمانی 6ماهه مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

طبق گفته رئیس بانک مرکزی، بعد از این بازه زمانی ضمن آسیب‌شناسی موضوع، گزارش این طرح در اختیار صاحب‌نظران اقتصادی و بانکی قرار می‌گیرد تا از نقطه نظرات فرهیختگان در این حوزه بهره گرفته شود.

حال مشخص نیست منظور وی از تولد رمز ریال بانک مرکزی در شهریور و اجرای عملیاتی آن، کلید خوردن طرح آزمایشی استفاده از این دارایی دیجیتال است یا رمز پول در اختیار تمامی مردم قرار خواهد گرفت؟ پول دیجیتالی که به نظر برخی از کارشناسان، اهداف آن هنوز مشخص نیست و نمی‌توان درباره معایا و مزایایش سخن گفت.

لازم به ذکر است رمز ریال شباهتی به بیت کوین نداشته و صرفا ابرازی برای مبادله و پرداخت است. انتشار آن نیز در انحصار بانک مرکزی بوده و بحث استخراج و سرمایه‌گذاری درباره آن معنایی ندارد.

گفتنی است بیست ‌و نهمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی در تاریخ 9 و 10 خردادماه 1401 در ساختمان بانک مرکزی تهران در حال برگزاری است. در این همایش به چارچوب سیاست پولی برای کنترل تورم ، تقویت ثبات مالی: الزامات و راهکارها، سازگاری و هماهنگی سیاست‌های پولی و مالی ، اصلاح ساختار و مقاوم‌سازی نظام بانکی پرداخته خواهد شد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی