ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

معدن
علمی

محققان چینی در عمق 3 هزار متری زمین منابع عظیم اورانیوم پیدا کردند

سازمان‌های هسته‌ای چین ظاهرا موفق به کشف منابع عظیم اورانیوم در اعماق زمین شده‌اند. از این اتفاق به عنوان دستاوردی برای امنیت ملی این کشور یاد می‌شود و حتی می‌تواند دانسته‌های دانشمندان درباره نحوه شکل‌گیری ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

سازمان‌های هسته‌ای چین ظاهرا موفق به کشف منابع عظیم اورانیوم در اعماق زمین شده‌اند. از این اتفاق به عنوان دستاوردی برای امنیت ملی این کشور یاد می‌شود و حتی می‌تواند دانسته‌های دانشمندان درباره نحوه شکل‌گیری این عنصر مهم را تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری South China Morning Post، مقادیر بسیار زیادی از اورانیوم در عمق خاصی از زمین پیدا شده که پیش‌تر وجودش غیرممکن تصور می‌شد. این مقادیر چنان بالاست که مجموع ذخایر اورانیوم چین را 10 برابر می‌کند و به دو میلیون تن می‌رساند. اگر این گزارش درست باشد، چین تقریبا به سطح کشور استرالیا می‌رسد که یکی از غنی‌ترین کشورها به لحاظ ذخایر این ماده ارزشمند محسوب می‌شود.

پژوهشگران با استفاده از فناوری‌ها و تجهیزات مدرن تا عمق 3 هزار متری زمین را جستجو کردند. آن‌ها مدعی‌اند که این عمق شش برابر بیشتر از عمق اکثر معادن اورانیوم چین است. شرکت ملی هسته‌ای این کشور در صفحه رسمی خود در WeChat نوشت: «این پروژه‌ پیشتاز در دنیا، دستاوردی بزرگ برای کشور ما محسوب می‌شود.»

اورانیوم

چین دانسته‌های ما درباره اورانیوم را به چالش کشید

«لی زی‌یینگ» از موسسه تحقیقات زمین‌شناسی اورانیوم پکن می‌گوید این اکتشاف باورهای ما درباره چگونگی شکل‌گیری ذخایر اورانیوم را به چالش می‌کشد. پیش‌تر تصور می‌شد که این عنصر عمدتا در عمق‌های کم و مناطقی که به لحاظ ژئوفیزیکی پایدارند، به وجود می‌آید.

با این حال، تعدادی از غنی‌ترین معادن اورانیوم در عمق بیشتر از 1500 متری کشف شده بودند. افزون بر این، منطقه‌ای که این ماده در آن کشف شده، حرکات زمین‌ساختی بزرگی را تجربه کرده، در حالی که پیش‌تر تصور می‌شد شکل‌گیری اورانیوم در این مناطق ناممکن است.

لی و همکارانش معتقدند که احتمالا همین برخوردهای زمین‌ساختی باعث شده این عنصر پیش از به دام افتادن در اعماق چند هزار متری زمین از گوشته بالا بیاید. محققان برای شناسایی حرارت ناشی از این عنصر، از سنسورهای از راه دور فوق حساس استفاده کردند. سپس با دستگاه‌های حفاری ویژه نمونه‌های کوچکی از این مواد را از اعماق زمین بیرون کشیدند.

حالا بقیه کشورها هم می‌توانند با همین روش در اعماق زمین به دنبال معادن اورانیوم بگردند. در شرایطی که جهان سعی دارد سوخت‌های فسیلی را کنار بگذارد، دسترسی به مقادیر بالای این ماده برای تولید انرژی هسته‌ای می‌تواند راهگشا باشد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی