ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کامپیوتر اپل-1
تکنولوژی

نسخه کمیاب اپل-1 با امضای وزنیاک و قیمت حدود نیم میلیون دلار به حراج گذاشته می‌شود

کامپیوترهای اپل-1 حالا بسیار کمیاب‌ هستند و به همین خاطر گهگاه با قیمت‌های بالا به مزایده گذاشته می‌شوند. اخیرا یک مجموعه‌دار معروف به نام «جیمی گروال» اعلام کرده که یک کامپیوتر اپل-1 مخصوص را با ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

کامپیوترهای اپل-1 حالا بسیار کمیاب‌ هستند و به همین خاطر گهگاه با قیمت‌های بالا به مزایده گذاشته می‌شوند. اخیرا یک مجموعه‌دار معروف به نام «جیمی گروال» اعلام کرده که یک کامپیوتر اپل-1 مخصوص را با قطعات اصلی و امضای استیو وزنیاک به حراج خواهد گذاشت.

جیمی گروال، بنیان‌گذار AAPL Collection است که یکی از بزرگ‌ترین کلکسیون‌های خصوصی دنیا از محصولات اپل به حساب می‌آید. این کلکسیون تقریبا 200 کامپیوتر اپل دارد و گروال می‌خواهد افراد بیشتری بتوانند این محصولات را ببینند. به همین خاطر، عواید حاصل از حراج این کامپیوتر اپل-1 صرف برپایی موزه دارایی‌های او در مکان‌های دیگر خواهد شد.

کامپیوتر اپل-1 امضای وزنیاک را روی CPU خود دارد

کامپیوتری که گروال قصد فروشش را دارد، از آن جهت خاص محسوب می‌شود که اکثر قطعاتش اصلی هستند. به‌علاوه، استیو وزنیاک، هم‌بنیان‌گذار اپل این کامپیوتر را امضا کرده تا بر ارزش آن بیفزاید. آقای گروال در سال 2021 موفق شد امضای وزنیاک را بگیرد. هم‌بنیان‌گذار اپل که از دیدن این کامپیوتر در چنین شرایط مناسبی شگفت‌زده شده بود، امضای خود را روی پردازنده مرکزی دستگاه حک کرد.

کامپیوتر اپل-1

بر اساس اطلاعات Apple-1 Registry که حاوی اطلاعات مربوط به همه کامپیوترهای اپل-1 است، دستگاه شماره 89 در شرایط بسیار خوبی باقی مانده و با کیبورد، مانیتور و کاست پلیر مربوط به همان دوره در دسترس است. این کامپیوتر در وضعیت آماده به کار قرار دارد و برای فعال شدن نیازمند تعمیر یا هیچ نوع پیکربندی خاصی نیست.

نکته جالب اینجاست که این وب‌سایت مدعی شده دستگاه مذکور احتمالا اولین کامپیوتر اپل-1 است که در خارج از آمریکای شمالی استفاده شده. مزایده فروش این دستگاه از تاریخ 12 خرداد آغاز می‌شود و تا 22 خرداد ادامه پیدا می‌کند. پیش‌بینی شده که ارزش این کامپیوتر بین 460 تا 485 هزار دلار باشد. ولی این احتمال وجود دارد که قیمت نهایی این محصول حتی از این رقم هم فراتر برود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی