ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کریپتو
تکنولوژی

در سال 2021 بیش از یک میلیارد دلار در بازار رمزارز کلاهبرداری شده است

دنیای رمزارزها همچنان مورد توجه بسیاری از کلاهبرداران و هکرها است و حالا کمیسیون فدرال تجارت آمریکا (FTC) گزارش می‌دهد که کاربران از ابتدای سال 2021، مجموعا بیش از یک میلیارد دلار را به دلیل ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

دنیای رمزارزها همچنان مورد توجه بسیاری از کلاهبرداران و هکرها است و حالا کمیسیون فدرال تجارت آمریکا (FTC) گزارش می‌دهد که کاربران از ابتدای سال 2021، مجموعا بیش از یک میلیارد دلار را به دلیل کلاهبرداری‌های انجام شده در حوزه کریپتو و رمزارز از دست داده‌اند.

FTC در گزارش خود توضیح می‌دهد که از ژانویه 2021 تا مارس سال جاری، بیش از 46 هزار نفر در حوزه رمزارز ادعا کرده‌اند که مورد حمله هکرها و کلاهبرداران قرار گرفته‌اند. همچنین میانگین ضرر کاربران بر اساس این گزارش‌ها، 2600 دلار اعلام شده است.

کریپتو

محبوب‌ترین ارزهای کلاهبردارن کریپتو

نکته قابل توجه دیگر اینکه رایج‌ترین ارزهایی که مورد کلاهبرداری قرار می‌گیرند نیز پرکاربردترین و همچنین برترین آن‌ها هستند. طبق این گزارش، در 70 درصد از کلاهبرداری‌های انجام شده، از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت استفاده شده و پس از آن تتر (10 درصد) و اتر (9 درصد) محبوب‌ترین ارزها برای هکرها بوده‌اند. همچنین باید اشاره کرد که اتر ارز منتخب NFTها محسوب می‌شود، یک بازار نسبتا جدید در حوزه کریپتو که همچنین کلاهبرداران و هکرهای زیادی را به خود جذب کرده است.

FTC توضیح می‌دهد که بخش زیادی از گزارش‌های ارائه شده به FTC درباره کلاهبرداری از سرمایه‌گذاران بوده است. در این روش معمولا سرمایه‌گذاران آماتور هدف قرار می‌گیرند و به آن‌ها وعده داده می‌شود که پس از سرمایه‌گذاری اولیه، مبلغ بسیار زیادی به آن‌ها پرداخت خواهد شد. «اما فلچر» از FTC در پست وبلاگ این آژانس در این رابطه توضیح می‌دهد:

«کلاهبرداران سرمایه‌گذاری ادعا می‌کنند که می‌توانند به سرعت و به راحتی بازدهی کلانی به سرمایه‌گذاران داشته باشند. اما در این «سرمایه‌گذاری‌ها» ارز مستقیما به کیف پول کلاهبردار واریز می‌شود.»

رشد کلاهبرداری عاطفی در حوزه کریپتو

کریپتو

همچنین کلاهبرداری‌های عاطفی نیز بخش بزرگی از گزارش‌ها را شامل می‌شود و مجموعا 185 دلار به سرمایه‌گذاران ضرر وارد کرده است. کارشناسان توضیح می‌دهند که این روش معمولا از طریق شبکه‌های اجتماعی یا برنامه‌های دوستیابی انجام می‌شود. به گزارش کوین تلگراف، نوعی کلاهبرداری عاطفی به نام «pig slaughtering» (سلاخی خوک) که در آن مجرمان با برقراری رابطه جعلی، آن‌ها را به سرمایه‌گذاری فریب می‌دهند نیز رشد زیادی پیدا کرده است.

با محبوب شدن رمزارزها، تعداد کلاهبرداری‌ها نیز افزایش یافته است. پلتفرم بلاکچین Chainanalysis تخمین می‌زند که آدرس‌های غیرقانونی در سال گذشته، بیش از 14 میلیارد دلار رمزارز دریافت کرده‌اند که این میزان در مقایسه با سال 2020 تقریبا دو برابر شده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی