ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

استارلینک اسپیس ایکس
تکنولوژی

سرعت اینترنت استارلینک در آمریکا تقریبا نصف شده است

در حالی که اسپیس ایکس در حال افزایش تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار زمین است و همچنین کشورهای تحت پوشش خود را افزایش می‌دهد، ظاهرا سرعت این سرویس در حال کاهش است چرا که طبق ...

محمد قریشی
نوشته شده توسط محمد قریشی | ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۳۰

در حالی که اسپیس ایکس در حال افزایش تعداد ماهواره‌های استارلینک در مدار زمین است و همچنین کشورهای تحت پوشش خود را افزایش می‌دهد، ظاهرا سرعت این سرویس در حال کاهش است چرا که طبق جدیدترین اطلاعات، سرعت استارلینک در ایالات متحده نسبت به سال گذشته میلادی کاهش چشمگیری داشته است.

طبق اطلاعاتی که از سوی وب‌سایت Starlinkstatus منتشر شده، تعداد کشورهایی که به استارلینک دسترسی دارند، افزایش پیدا کرده. این وب‌سایت داده‌های جمع‌آوری شده از کاربران در فصل اول 2022 را به نمایش می‌گذارد که شامل اطلاعات در ایالات متحده، اروپا و سایر کشورهای جهان می‌شود. همچنین شامل نمایش سرعت دانلود، آپلود و پینگ در این وب‌سایت هستیم.

کاهش سرعت استارلینک در آمریکا

در حالت کلی starlinkstatus از اطلاعات 74 ایستگاه استفاده می‌کند که به صدها هزار کاربر سرویس می‌دهند. طبق جدیدترین اطلاعات این وب‌سایت، میانگین سرعت دانلود کاربران در ایالات متحده برابر 75 مگابیت بر ثانیه است و سرعت آپلود آن‌ها هم به نزدیکی 10 مگابیت بر ثانیه می‌رسد. همچنین با پینگ یا میزان تاخیر 56 میلی‌ثانیه هم روبه‌رو هستیم.

سرعت استارلینک

تمام این سرعت‌ها نسبت به داده‌های سال گذشته میلادی پایین‌تر است. برای مثال سال گذشته میلادی سرعت دانلود برابر 141 مگابیت بر ثانیه بود و همچنین سرعت آپلود به 20 مگابیت بر ثانیه می‌رسید. همچنین مدت زمان تاخیر هم 51 میلی‌ثانیه بود.

در حالی که میانگین مدت زمان تاخیر افزایش پیدا کرده، اما حداکثر میزان آن کاهش یافته. در حالی که در سال گذشته میلادی این عدد برابر 985 میلی‌ثانیه بود، در فصل اول 2022 به 567 میلی‌ثانیه کاهش یافته که بهبود 41 درصدی را نشان می‌دهد.

سرعت استارلینک

بد نیست به این موضوع هم اشاره کنیم که میانگین سرعت تنها در ایالات متحده کاهش نیافته و این کاهش سرعت مربوط به کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان هم می‌شود. طبق آماری که ماه ژوئیه 2021 منتشر شده بود، میانگین سرعت دانلود و آپلود در اتحادیه اروپا به ترتیب برابر 176 و 34 مگابیت بر ثانیه بود، اما حالا این سرعت‌ها به 147 و 16 مگابیت بر ثانیه کاهش پیدا کرده‌اند.

در سایر کشورهای جهان هم در ژوئیه 2021 با سرعت دانلود 157 مگابیت بر ثانیه روبه‌رو بودیم اما حالا به نزدیکی 115 مگابیت بر ثانیه رسیده است. سرعت آپلود هم از 27 مگابیت بر ثانیه به 12 مگابیت بر ثانیه کاهش یافته. البته با وجود این کاهش سرعت‌ها، حداکثر و حداقل میزان تاخیر بهبود یافته است.

با توجه به اینکه تعداد کاربران استارلینک در سراسر جهان افزایش چشمگیری داشته، ظاهرا این کاهش سرعت طبیعی به نظر می‌رسد. انتظار می‌رود با افزایش تعداد ماهواره‌ها نه تنها شاهد افت سرعت نباشیم، بلکه سرعت این سرویس اسپیس ایکس افزایش هم پیدا کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی