ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

تصویر روز ناسا: آلودگی ماهواره‌های مخابراتی بر پهنه آسمان شب

اینجا در پارک ملی نامبانگ (Nambung) در شرق استرالیا ستون‌های آهکی به اندازه قد انسان وجود دارد که شاید با یکی از فرایندهای ناشناخته در زیر اقیانوس‌ها ساخته شده باشد. این ستون‌ها به نام پیناکل ...

اینجا در پارک ملی نامبانگ (Nambung) در شرق استرالیا ستون‌های آهکی به اندازه قد انسان وجود دارد که شاید با یکی از فرایندهای ناشناخته در زیر اقیانوس‌ها ساخته شده باشد. این ستون‌ها به نام پیناکل (Pinnacles) شناخته می‌شوند، البته نکته‌ای که توجه ما را به تصویر امروز ناسا جلب می‌کند، پیش زمینه این عکس با آسمانی پر از خطوط ناآشنا باشد.

این خطوط با رد ماهواره‌های نزدیک به زمین (Low-Earth Orbit Satellites) ساخته شده است که نور خورشید را با پنل‌های خورشیدی خود بازتاب می‌کنند. تصویری که می‌بینید از ترکیب چند عکس ساخته شده که عکاس در طول دو ساعت در یک موقعیت ثابت آن‌ها را ثبت کرده و در نهایت با انباشت آن‌ها در نرم‌افزار به این نتیجه رسیده است.

آلودگی نوری خارج از جو زمین

رد ماهواره‌هایی که می‌بینید بیشتر با منظومه ماهواره‌ای استارلینک ایجاد شده است، اما برخی از آن‌ها نیز ماهواره‌های مخابراتی نزدیک به زمین هستند. البته هدف عکس بیشتر نشان دادن افزایش تعداد ماهواره‌های نزدیک به زمین است که از بعد غروب تا قبل از طلوع آفتاب در آسمان دیده می‌شوند.

این ماهواره‌ها با نوری که بازتاب می‌کنند، معضلی به نام آلودگی نوری ایجاد می‌کنند. آلودگی نوری از روی زمین مثل نور زرد رنگ سمت چپ تصویر، قبلا دیده شده بود، اما حالا با بازتاب نور ماهواره‌ها این آلودگی را حتی در خارج از جو نیز می‌بینیم.

با افزایش اختلالی که این آلودگی برای تلسکوپ‌ها ایجاد می‌کند، ممکن است روزی تنها پنجره‌مان به دنیای بیرون از زمین و جهان اطراف را از دست بدهیم. درک این مشکل و کاهش این آلودگی می‌تواند به کاهش مشکلات آینده برای ما و اهداف علمی ما کمک بسیاری کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی