ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

کمبود عرضه مشکل اصلی صنعت خودرو
خودرو

کمبود تیراژ مشکل اصلی صنعت خودرو در سال 1401

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در مصاحبه اخیر گفت که در شرایط کنونی، کمبود عرضه مشکل اصلی صنعت خودرو است. تمام مشکلات جانبی، از رانت و فساد در قرعه‌کشی گرفته تا افزایش غیرمنطقی قیمت خودروها، ...

سپهر زنگنه
نوشته شده توسط سپهر زنگنه | ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ | ۲۱:۳۰

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در مصاحبه اخیر گفت که در شرایط کنونی، کمبود عرضه مشکل اصلی صنعت خودرو است. تمام مشکلات جانبی، از رانت و فساد در قرعه‌کشی گرفته تا افزایش غیرمنطقی قیمت خودروها، همگی به کمبود تولید خودرو در کشور مربوط می‌شوند.

اختلاف فاحش بین قیمت کارخانه‌ای و قیمت بازاری باعث شده تا خودرو نه به عنوان یک کالای مصرفی، بلکه به عنوان یک کالای سرمایه‌ای در نظر گرفته شود. به همین خاطر افراد بسیاری تمایل دارند تا به جای خرید طلا یا ملک، به سراغ ماشین بروند تا با خرید و فروش آن بتوانند به سودهای میلیونی برسند.

به عنوان مثال در بازار فعلی، اختلاف بین قیمت کارخانه‌ای و قیمت بازاری پژو پارس حدود ۱۶۰ میلیون تومان است! این واقعیت تلخ باعث شده ولع افراد به خرید خودرو افزایش یابد و تناسب بین عرضه و تقاضا از بین برود. دلالان و واسطه گران نیز از این موقعیت سوءاستفاده کرده و آشفتگی بازار را دوچندان می‌کنند.

فعال بودن روند قرعه‌کشی در سیستم فروش نیز به سبب افزایش بی‌رویه تقاضا بوده و به نوبه خود نشان‌دهنده کمبود عرضه مشکل اصلی صنعت خودرو است، چون اگر موجودی خودروها به اندازه تقاضا باشد، قرعه‌کشی هیچ معنای خاصی ندارد.  

در سال‌های اخیر، تحریم‌ها و ممنوعیت واردات خودرو و قطعات آن، فشار زیادی بر خودروسازان داخلی وارد کرده و بهره‌وری آن‌ها را به طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش داده است. متاسفانه در شرایط تحریمی و وضع اقتصادی ناگوار کنونی، به نظر نمی‌رسد خودروسازان بتوانند به وعده‌های خود مبنی بر افزایش تیراژ عمل کنند. امید است ازسرگیری واردات خودرو تا حدی بتواند کمبود عرضه در بازار خودرو را کاهش دهد. 

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • hosein7hosein
    hosein7hosein | ۲۹ خرداد ۱۴۰۱

    توی دنیا خودروساز دنبال مشتری می گرده و با کلی طرح تشویقی حاضره محصولشو بده
    توی ایران مشتری دنبال خودرو سازه اگر گیرش بیاد امکانات اولیه مثل کیسه هوا الکیه
    😡

مطالب پیشنهادی