ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

اندروید 13
تکنولوژی

اندروید 13 بالاخره از فرمت فایل exFAT پشتیبانی خواهد کرد

اندروید 13 برای اولین بار به امکان مدیریت فایل‌های بزرگ‌تر از 4 گیگابایت مجهز می‌شود چون بالاخره قرار است از فرمت فایل exFAT پشتیبانی کند. البته ظاهرا بستر استفاده از این قابلیت در نسخه قبلی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰

اندروید 13 برای اولین بار به امکان مدیریت فایل‌های بزرگ‌تر از 4 گیگابایت مجهز می‌شود چون بالاخره قرار است از فرمت فایل exFAT پشتیبانی کند. البته ظاهرا بستر استفاده از این قابلیت در نسخه قبلی اندروید هم وجود داشت، اما چرا نسخه بعدی این سیستم عامل بالاخره از این ویژگی استفاده خواهد کرد؟

به گزارش وب‌سایت «اندروید پلیس»، پیش‌تر «میشال رحمان» از وب‌سایت Esper گفته بود که دسترسی به exFAT تنها زمانی برای پیکسل 6 پرو او فراهم شده که از اندروید 12L به اندروید 13 بتا آپدیت کرده است. exFAT برای آن دسته از نسخه‌های اندروید که از کرنل 5.10 به بعد استفاده می‌کنند، در دسترس بود و اندروید 12L هم از کرنل 5.10.81-android12-9 بهره می‌برد. پس چرا به این ویژگی دسترسی نداشت؟

چرا exFAT تا قبل از اندروید 13 در دسترس عموم نبود؟

فرمت exFAT در حقیقت متعلق به مایکروسافت است. این شرکت در سال 2019 این فرمت را عمومی کرد و خواستار پشتیبانی از آن در لینوکس شد. سامسونگ پیش‌تر با پرداخت پول به مایکروسافت از این فرمت در گوشی‌های خود بهره می‌برد و در نهایت درایور این شرکت برای عرضه در کرنل لینوکس 5.7 انتخاب شد. در آن زمان، کرنل مشترک اندروید که توسط گوگل مدیریت می‌شد، بر نسخه لینوکس 5.4 سوار شده بود.

اندروید 13

دستگاه‌هایی که از اندروید 12 استفاده می‌کنند به کرنل لینوکس 5.10 مجهز هستند و به لحاظ فنی باید از exFAT پشتیبانی کنند. با این حال، ظاهرا سرویسی موسوم به Volume Daemon یا VolD برای فراهم‌سازی دسترسی به این فرمت باید به برخی باینرهای کمکی دسترسی داشته باشد. ولی اندروید 12 پیکسل 6 پرو این باینری‌ها را نداشت. حالا این شرایط در اندروید 13 تغییر کرده و امکان استفاده از exFAT در این سیستم عامل فراهم شده است.

در آینده احتمالا سایر تولیدکنندگان هم قادر خواهند بود تا پشتیبانی از exFAT را به‌طور مستقیم از AOSP فراهم کنند. اگر این مطلب برایتان جالب بود، می‌توانید نگاهی هم به خبر اضافه شدن فایل سیستم EROFS به اندروید بیندازید که توسعه‌دهنده آن هواوی بود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی