ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

دنباله‌دار
علمی

دنباله‌داری به اندازه دو برابر کوه اورست به سمت زمین می‌آید

دنباله‌دار بسیار بزرگی موسوم به K2 که اولین بار در سال 2017 کشف شد، در حال حرکت به سمت داخل منظومه شمسی است و به سوی زمین می‌آید. این دنباله‌دار اگرچه تهدیدی برای کره خاکی ...

ایمان صاحبی
نوشته شده توسط ایمان صاحبی | ۵ تیر ۱۴۰۱ | ۱۵:۰۰

دنباله‌دار بسیار بزرگی موسوم به K2 که اولین بار در سال 2017 کشف شد، در حال حرکت به سمت داخل منظومه شمسی است و به سوی زمین می‌آید. این دنباله‌دار اگرچه تهدیدی برای کره خاکی ما محسوب نمی‌شود، اما می‌تواند برای عاشقان آسمان و رصدهای آسمانی اتفاق هیجان‌انگیزی باشد.

دنباله‌دار C/2017 K2 در تاریخ 23 تیر 1401 (14 ژوئیه 2022) به نزدیک‌ترین فاصله با زمین می‌رسد. هرچند دانشمندان نمی‌دانند که این فاصله تا چه اندازه کم خواهد شد، اما می‌دانیم که این دنباله‌دار با زمین برخورد نخواهد کرد. زمانی که K2 کشف شد، این دنباله‌دار در بین زحل و اورانوس قرار داشت. اما اکنون در حال عبور از ابر اورت و حرکت به سمت زمین و بخش‌های داخلی منظومه شمسی است.

دنباله‌دار K2 یک فرصت رصدی بسیار جذاب است

با توجه به اندازه بسیار بزرگ دنباله‌دار K2 که تقریبا دو برابر کوه اورست است، منجمان آماتور هم می‌توانند آن را با یک تلسکوپ کوچک رصد کنند. K2 یک دنباله‌دار فعال است، یعنی به قدری نور دارد که از زمین قابل مشاهده باشد. با این حال، دنباله‌دارهای فعال با استفاده از انرژی خورشید دمای گازهای خود را افزایش می‌دهند و پدیده‌ای را به وجود می‌آورند که ما آن را تحت عنوان دم دنباله‌دار می‌شناسیم. البته از آن‌جایی که K2 از ابر اورت به سمت زمین می‌آید، مشخص نیست که چگونه این همه مدت فعال مانده است.

دنباله‌دار K2

بر اساس تخمین‌های وب‌سایت EarthSky، این دنباله‌دار در بهترین حالت به روشنایی قدر 8 یا حتی 7 می‌رسد. با این وجود، نور آن برای چشم غیرمسلح همچنان بسیار کم خواهد بود. چشم غیرمسلح معمولا قادر به مشاهده ستاره‌هایی با قدر روشنایی 6 است، ولی برای رصد این دنباله‌دار باید به نقاطی مراجعه کنید که آلودگی نوری بسیار کمی دارند.

رصدخانه‌های حرفه‌ای امیدوارند که با نزدیک شدن دنباله‌دار K2 بتوانند بزرگی هسته آن را اندازه‌گیری کنند. مشاهدات اولیه توسط تلسکوپ کانادا-فرانسه-هاوایی حاکی از آن است که هسته K2 احتمالا عرضی بین 30 تا 160 کیلومتر دارد. با این حال، بررسی‌های تلسکوپ فضایی هابل نشان داده که این هسته احتمالا صرفا 18 کیلومتر اندازه دارد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (1 مورد)
  • اکبر عمرانی
    اکبر عمرانی | ۱۰ تیر ۱۴۰۱

    مطالبی خوبی نوشتین اما در مورد نظرات کاربران اگر برخط وانلاین بود عالی میشد نه فقط بعداز تائید شما انتشار داده بشه

مطالب پیشنهادی