ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مار
علمی

پدیده‌ای عجیب در طبیعت: یک مار در حال بلعیدن گونه بزرگتر از خودش! [تماشا کنید]

ویدیوی جالبی توسط یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن یک مار جسور با اشتهای بسیار زیادی در حال بلعیدن و جویدن یکی از خویشاوندان سمی و بزرگتر خود است. اتفاق غیرمنتظره ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۵ تیر ۱۴۰۱ | ۲۳:۳۰

ویدیوی جالبی توسط یکی از کاربران شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن یک مار جسور با اشتهای بسیار زیادی در حال بلعیدن و جویدن یکی از خویشاوندان سمی و بزرگتر خود است.

اتفاق غیرمنتظره و بلعیدن مار بزرگ‌تر در منطقه هادوک، جورجیا ابتدا توسط یک فرد گزارش شد و سپس مقامات اداره منابع طبیعی جورجیا ویدیویی از آن را در فیسبوک به اشتراک گذاشتند.

در این ویدیو، یک شه‌مار شرقی (Lampropeltis getula) به آرامی فک پایینی کاملا انعطاف پذیر خود را به سمت انتهای بدن یک مار زنگی چوبی (Crotalus horridus) حرکت می‌دهد تا آن را به صورت کامل ببلعد! سر و بخشی از بدن مار زنگی قبلا توسط شه‌مار بلعیده شده است. همچنین با توجه به اینکه مار بزرگتر هیچ حرکتی نمی‌کند، احتمالا قبل از خورده شدن توسط شه‌مار کشته شده است.

تشخیص اندازه و طول بدن مارها بر اساس ویدیو بسیار دشوار است، زیرا یکی از آن‌ها تا حدی توسط دیگری خورده شده است. با این وجود، مارهای زنگی چوبی تا طول 1.8 متری رشد می‌کنند و در مقابل، طول شه‌مار شرقی حداکثر به 1.2 متر می‌رسد. مار زنگی نشان داده شده در این ویدیو، به وضوح از نمونه دیگر بزرگتر است که با این وجود می‌توان احتمال داد که وزن بیشتری هم دارد.

شکار طعمه بزرگ‌تر توسط مارها

مار
Lampropeltis getula

بسیاری از گونه‌های مارها قادر به بلعیدن طعمه‌های بسیار بزرگتر از خود مانند گوزن، گاو و حتی انسان هستند. با این حال، درباره مارها، معمولا گونه‌های بزرگ‌تر، نمونه‌های کوچک‌تر را می‌خورند.

شه‌مارها شرقی با گاز گرفتن طعمه خود که معمولا شامل مارمولک‌ها، جوندگان و پرندگان می‌شود، حلقه زدن به دور بدن آن‌ها و فشار دادن به شکار می‌پردازند. هرچند این خزنده هیچ سمی ندارد، اما در برابر سموم گونه‌های دیگر مقاوم است. هر دو گونه‌ای که در این ویدیو نشان داده شده‌اند، معمولا در سراسر شرق ایالات متحده یافت می‌شوند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • atena dadkhah
  atena dadkhah | ۱۲ تیر ۱۴۰۱

  چه عجیب

 • vali hamedi
  vali hamedi | ۷ تیر ۱۴۰۱

  مثل مار حضرت موسی هست تعجب نداره

 • A 31
  A 31 | ۶ تیر ۱۴۰۱

  😦

مطالب پیشنهادی