ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

احتمال استفاده اپل از فرایند 3 نانومتری در تراشه M2 پرو
تکنولوژی

تراشه M2 پرو احتمالا با لیتوگرافی 3 نانومتری ساخته می‌شود

بنابر گزارش جدیدی که به رقابت تراشه‌سازانی مانند TSMC و سامسونگ جهت بدست آوردن سفارش ساخت تراشه‌های 3 نانومتری پرداخته، TSMC قرار است تولید انبوه تراشه‌های مذکور را از نیمه دوم 2022 آغاز کند. حال ...

بنابر گزارش جدیدی که به رقابت تراشه‌سازانی مانند TSMC و سامسونگ جهت بدست آوردن سفارش ساخت تراشه‌های 3 نانومتری پرداخته، TSMC قرار است تولید انبوه تراشه‌های مذکور را از نیمه دوم 2022 آغاز کند. حال از آنجایی که اصلی‌ترین مشتری کنونی این شرکت اپل است، گمان می‌رود تراشه M2 پرو با این فناوری تولید شود.

این امر در حالی است مارک گورمن، خبرنگار بلومبرگ اخیرا اعلام کرده که انتظار دارد تراشه M2 پرو در کنار مک‌بوک‌های پرو 14 و 16 اینچی و در یک مک مینی رده بالا هم مورد استفاده قرار گیرد. وی در رابطه با تراشه M3 هم اعلام کرده این پردازنده احتمالا در مک‌بوک ایر 13 اینچی بروزرسانی شده، مک‌بوک ایر 15 اینچی کاملا جدید، آی‌مک جدید و همچنین یک مک‌بوک 12 اینچی جدید به کار خواهد رفت.

گفتنی است که در چنین سناریویی تراشه M2 مکس هم ممکن است بر مبنای فرایند 3 نانومتری تولید شود؛ تراشه‌ای که برای استفاده در رده‌ بالاترین مک‌بوک پرو و همینطور مک استودیو مناسب به نظر می‌رسد، البته اگر اپل تصمیمی مبنی آپدیت مک استودیو را در سر داشته باشد.

احتمال استفاده اپل از فرایند 3 نانومتری در تراشه M2 پرو

تراشه M2 پرو و لیتوگرافی 3 نانومتری

تاکنون بیشتر انتظار می‌رفت که تراشه M3 مجهز به فرایند 3 نانومتری باشد اما این امر همچنان محتمل است که در تراشه M2 پرو هم شاهد این ویژگی باشیم زیرا نسخه استاندارد M2 که در مک‌بوک ایر جدید و مک‌بوک پرو 13 اینچی به کار گرفته شده از فرایند 5 نانومتری TSMC بهره می‌برد.

البته لازم به ذکر است هر دو تراشه M1 و M1 پرو هم دارای فرایند مشترکی بودند، به همین خاطر به نظر می‌رسد تغییر احتمالی فرایند ساخت M3 و M2 پرو یک تغییر رویکرد اساسی برای اپل به شمار می‌رود.

احتمال استفاده اپل از فرایند 3 نانومتری در تراشه M2 پرو

در پایان بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که «وادیم یوریف»، میزبان کانال یوتیوبی Max Tech نیز از چند هفته پیش قاطعانه اعلام کرده بود که تراشه M2 پرو مجهز به فرایند 3 نانومتری خواهد بود، وی کسی بود که پیش‌تر اثبات کرده بود تراشه M1 اولترا موجود در مک استودیو در واقع 2 تراشه M1 مکس است که در قالب یک پردازنده ارائه داده شده‌اند.

با تمامی این تفاسیر اگر اخبار ذکر شده صحت داشته باشند، فاصله عملکرد M2 و M2 پرو حتی از نمونه‌های مشابه خود در نسل قبلی هم بیشتر خواهد بود.  

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی