ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

علمی

هشدار دانشمندان: آب شدن یخچال‌های طبیعی می‌تواند منجر به شیوع بیماری‌های جدید شود

تیمی از محققان آکادمی علوم چین حدود 1000 گونه باکتری را در نمونه‌های برف و یخ جمع‌آوری شده از یخچال‌های طبیعی تبت شناسایی کرده‌اند. محققان می‌گویند ذوب شدن یخچال‌های طبیعی در اثر گرمایش زمین می‌تواند ...

تیمی از محققان آکادمی علوم چین حدود 1000 گونه باکتری را در نمونه‌های برف و یخ جمع‌آوری شده از یخچال‌های طبیعی تبت شناسایی کرده‌اند. محققان می‌گویند ذوب شدن یخچال‌های طبیعی در اثر گرمایش زمین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های همه‌گیر را به همراه داشته باشد.

نتایج این تحقیقات در نشریه Nature Biotechnology منتشر شده که موضوع جمع‌آوری و مطالعه باکتری‌ها، همچنین نگرانی در مورد گسترش بیماری‌های همه‌گیر را با ذوب شدن یخچال‌های طبیعی زمین مورد بررسی قرار می‌دهد.

ذوب شدن یخچال‌های طبیعی و شیوع بیماری‌های همه‌گیر

محققان این مطالعه خاطرنشان کردند صفحات یخی و یخچال‌های طبیعی تقریبا 10 درصد از سطح زمین را پوشانده‌اند و به عنوان بزرگترین مخزن آب شیرین عمل می‌کنند. تحقیقات قبلی نشان می‌دهد تغییرات آب و هوایی باعث ذوب شدن ورقه‌های یخ و یخچال‌های طبیعی می‌شود. اکنون در مطالعه جدید، محققان به بررسی گونه‌هایی از باکتری‌های موجود در برف و یخ پرداخته‌اند تا ببیند در اثر ذوب شدن یخ‌ها با چه تهدیدهای دیگری روبه‌رو خواهیم بود.

به همین منظور محققان نمونه‌های برف و یخ را از 21 یخچال طبیعی در تبت در طول سال‌های 2010 تا 2016 جمع‌آوری کردند. بعد از ذوب شدن یخ‌ها و آزمایش آنها متوجه شدند که 968 گونه منحصربه‌فرد از باکتری‌ در آنها وجود دارد که 98 درصد آن باکتری‌ها قبلا هرگز دیده نشده‌اند. این یافته‌ها پس از مطالعه‌ای که توسط تیم دیگری انجام شد، به دست آمده است. اخیرا چندین ویروس در یخ‌های 15,000 ساله کشف شده است که اکثر آنها قبلا هرگز دیده نشده بودند.

مشکل این گونه باکتری‌ها و ویروس‌ها این است که می‌توانند برای حیوانات و انسان‌ها مسری باشند. با ذوب شدن برف و یخ، این باکتری‌ها و ویروس‌ها به آب رودخانه‌ها و نهرها راه پیدا می‌کنند و شاید مشکل بزرگ‌تر این باشد که گیاهان و حیوانات از جمله انسان، در برابر میکروب‌های قدیمی‌تر مصونیت ندارند و حتی چنین ویروس‌ها و باکتری‌‌هایی می‌توانند مرگبار باشند. بنابراین، باعث اپیدمی‌های محلی و احتمالا همه گیری بیشتر شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی