ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تکنولوژی

وضعیت نابسامان بازار جهانی موبایل: فروش کمتر از 100 میلیون دستگاه در ماه گذشته

طبق گزارش جدید موسسه کانترپوینت، فروش موبایل در بازارهای جهانی در ماه گذشته میلادی، نسبت به ماه قبل‌تر 4 درصد و نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش یافته و به صورت کلی به کمتر ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۹ تیر ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۰

طبق گزارش جدید موسسه کانترپوینت، فروش موبایل در بازارهای جهانی در ماه گذشته میلادی، نسبت به ماه قبل‌تر 4 درصد و نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهش یافته و به صورت کلی به کمتر از 100 میلیون دستگاه رسیده است. طبق این گزارش، عوامل مختلف زیادی باعث سقوط بازار موبایل شده‌اند که از تورم، کاهش رشد چین و جنگ روسیه و اوکراین به عنوان دلایل اصلی یاد شده است.

بر اساس جدیدترین گزارش موسسه کانترپوینت، تعداد گوشی‌های فروخته شده در ماه می سال 2022 به 96 میلیون دستگاه کاهش پیدا کرده است. بنابراین، پس از سه ماهه اول و دوم سال 2020 (اوج شیوع همه‌گیری کرونا)، تعداد گوشی‌های فروخته شده در ماه گذشته نیز کمتر از 100 میلیون دستگاه بوده است.

تاثیر تورم، کرونا و جنگ بر بازار موبایل

بازار موبایل

دلایل زیادی باعث افت بازار موبایل شده‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به تورم، کاهش رشد اقتصادی چین و بحران اوکراین اشاره کرد. به عنوان مثال، تورم باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان از خریدهای غیرضروری مانند موبایل خودداری کنند.

«تارون پاتاک»، مدیر تحقیقات کانترپوینت توضیح می‌دهد:

«به ویژه در کشورهای پیشرفته جهان، گوشی‌های جدید به عنوان جایگزین نمونه‌های قبلی خریداری می‌شوند که این امر، آن را به یک خرید غیرضروری تبدیل می‌کند. فشارهایی مانند تورم باعث ایجاد احساسات بدبینانه برای مصرف‌کنندگان سراسر جهان می‌شود و مردم خریدهای غیر ضروری از جمله موبایل را به تعویق می‌اندازند.»

بازار موبایل

مانند بسیاری از بخش‌های دیگر، بازار گوشی‌های هوشمند نیز به شدت تحت تاثیر قرنطینه چین و بحران اوکراین قرار گرفته است. قرنطینه کشور چین به تقاضای داخلی آسیب رسانده و زنجیره تامین جهانی را مختل کرده است. همچنین در این گزارش عنوان شده که جنگ روسیه و اوکراین، باعث کاهش تقاضا در شرق اروپا شده است.

بر اساس شاخص کلان کانترپوینت، بازار جهانی موبایل احتمالا در طول تابستان نیز به روند بسیار بد خود ادامه خواهد داد. انتظار می‌رود که بازار در طول نیمه دوم سال، به دلیل بهبود وضعیت در چین و ایجاد توازن در عرضه و تقاضا، به شرایط عادی خود بازگردد.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی