ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ساخت نوع جدیدی از سیمان
علمی

ساخت نخستین سیمان دوستدار محیط زیست در جهان

فرایند تولید و استفاده از سیمان سالیانه 2 گیگاتن کربن دی‌اکسید را در محیط زیست رها می‌کند و بدین ترتیب سیمان از این نظر در میان آلاینده‌های صنعتی جایگاه سوم را به خود احتصاص داده ...

آرش تهرانی
نوشته شده توسط آرش تهرانی | ۹ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۰

فرایند تولید و استفاده از سیمان سالیانه 2 گیگاتن کربن دی‌اکسید را در محیط زیست رها می‌کند و بدین ترتیب سیمان از این نظر در میان آلاینده‌های صنعتی جایگاه سوم را به خود احتصاص داده است. گروهی از دانشمندان با ساخت نوع جدیدی از سیمان مدعی هستند که می‌توانند به شکل کامل این حجم از آلودگی را متوقف کنند.

گفتنی است که گروهی از محققان دانشگاه کلورادو در همکاری با دانشمندان «لابراتور ملی انرژی‌های تجدیدپذیر» و همچنین دانشگاه ویلمینگتن کارولینای شمالی، روشی را توسعه داده‌اند که از طریق آن قادرند بدون تولید دی‌اکسیدکرین و با استفاده از یک نوع سنگ آهک بیولوژیک، سیمان پورتلند (رایج‌ترین نوع سیمان) را تولید کنند.

لازم به ذکر است اهمیت نقش آهک در تولید سیمان به این نکته بازمی‌گردد که تمامی آلودگی‌های زیان‌بار تولید این ماده در زمان سوزاندن آهک به وجود می‌آیند، فرایندی که ظاهرا در تولید این گونه جدید مورد بحث حذف شده است.

ایده تولید این گونه جدید هنگامی به وجود آمد که پروفسور ویل سروبار، محقق ارشد این مطالعات در سال 2017 و طی سفر به تایلند متوجه آهک موجود در صخره‌های مرجانی شد و این فکر به سرش خطور کرد که اگر طبیعت می‌تواند آهک را رشد دهد، چرا ما اینکار را نکنیم؟

اطلاعات تکمیلی از نحوه ساخت و مزایای این نوع جدید سیمان

پروفسور سروبار و همکارانش برای رشد دادن آهک مورد نیاز جهت تولید سیمان از ریزجلبکی به نام coccolithophores بهره جستند. اعضای این خانواده از جلبک‌ها قادرند با ساخت کلسیم کربنات در حین فتوسنتز سنگ آهک تولید کنند.

گفتنی است که این نوع سنگ آهک برخلاف نمونه معدنی برای ساخته شدن به میلیون‌ها سال زمان نیاز ندارد، طوری که زمان ساخت آهک با این متد حتی از روش مورد استفاده طبیعی در صخره‌های مرجانی هم سریع‌تر است.

ساخت نوع جدیدی از سیمان
ریزجلبک coccolithophores

در پایان بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که مهم‌ترین مزیت تولید این نوع سیمان در این مورد است که متد مذکور نه تنها دی‌اکسیدکربنی را در محیط آزاد نمی‌کند بلکه آن را جذب هم می‌کند زیرا جلبک‌ها نیز مانند اغلب گیاهان با دریافت دی‌اکسیدکربن اکسیژن پس می‌دهد.

پروفسور سروبار و همکارانش بر این باورند که روش متحول‌کننده آنها، از پتانسیل کافی برای جایگزینی معادن آهک و نحوه تولید سنتی سیمان برخوردار است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی