ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

پروازهای فضایی
علمی

دانشمندان هشدار می‌دهند: پروازهای فضایی محیط‌زیست را تخریب می‌کند

براساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، نرخ پروازهای فضایی در دهه گذشته سه برابر شده است که همین امر تولید کربن سیاه یا دوده را تا هزار تن در سال افزایش داده است. ...

مرضیه فرجی
نوشته شده توسط مرضیه فرجی | ۹ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۰

براساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA)، نرخ پروازهای فضایی در دهه گذشته سه برابر شده است که همین امر تولید کربن سیاه یا دوده را تا هزار تن در سال افزایش داده است. کربن سیاه سبب افزایش دمای استراتوسفر زمین تا 4 درجه فارنهایت می‌شود.

سفرهای فضایی بدون شک یکی از هیجان‌انگیزترین رخدادهای علمی در دنیا هستند - به ویژه اکنون که سرمایه‌گذاری خصوصی قابل‌توجهی از سوی شرکت‌های مختلف در این زمینه انجام می‌شود. اما این پروازها معایب خود را نیز دارند.

با توجه به سه برابر شدن نرخ پرتاب‌ها در دهه‌ اخیر براساس گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) و همچنین سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه در حوزه گردشگری فضایی، آسیب‌هایی که سفر فضایی ممکن است به محیط‌زیست وارد کند، دیگر ناچیز نیست.

طبق مطالعه جدیدی که توسط تیمی از محققان به سرپرستی موسسه تحقیقات محیط‌زیست انجام شده است، دانشمندان دریافتند افزایش پروازهای فضایی به لایه ازن آسیب می‌رساند و دمای سالانه استراتوسفر را تا 4 درجه فارنهایت افزایش می‌دهد.

مشکل‌سازترین محصول جانبی پرتاب موشک که محققان بر روی آن تمرکز کرده‌اند، «کربن سیاه» است که با نام «دوده» نیز شناخته می‌شود. دوده قادر است نور خورشید را جذب کند و گرما را درون خود محفوظ کند. طبق گزارش NOAA موشک‌های مورد استفاده در پروازهای فضایی درحال حاضر سالانه 1000 تن از این مواد را وارد فضا می‌کنند.

پروازهای فضایی

با فرض افزایش ده برابری پرتاب‌های با سوخت هیدروکربنی در 20 سال آینده - که با نرخ رشد فعلی پرتاب موشک مطابقت دارد - محققان تخمین می‌زنند که افزایش دمای ناشی از آن می‌تواند باعث تغییراتی در گردش جو و کاهش ازن به خصوص در نیمکره شمالی شود.

این یک مشکل بزرگ است. زیرا ازن در لایه استراتوسفر زمین قرار دارد و به شدت تحت تاثیرات تغییرات دما قرار می‌گیرد. باید بدانیم استراتوسفر به شدت به افزایش کربن سیاه حساس است و بدین ترتیب شرایط به سمت یک فاجعه پیش می‌رود.

به گفته NOAA، اگرچه اکنون سالانه حدود هزار تن دوده تولید می‌شود، اما دور از انتظار نیست که این رقم در چند سال آینده به ده هزار تن افزایش یابد. البته این امکان وجود دارد که روش‌هایی برای پاکسازی فضا در پیش بگیریم - اما آیا در این صورت قادر خواهیم بود آلودگی‌های پیشین را بزداییم؟

ما باید در مورد تاثیر بالقوه موتورهای هیدروکربن‌سوز در استراتوسفر و آب و هوای زمین اطلاعات بیشتری بدست آوریم و تاثیرات نسبی انواع مختلف راکت بر اقلیم ازن را درک کنیم. بنابراین درحالیکه نگاه ما به گردشگری فضایی و فرود انسان روی ماه (یا حتی مریخ) است، لازم است نگاه خود را از زمین برنداریم و آسیب‌های احتمالی به سیاره‌مان را نیز درنظر بگیریم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی