ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

تصویر خورشید
علمی

این تصویر شگفت‌انگیز خورشید، جزئیات خوبی از آن را نمایش می‌دهد

«اندرو مک کارتی» با استفاده از یک تلسکوپ، صد و پنجاه هزار تصویر از خورشید ثبت کرد و درنهایت با ترکیب آن‌ها موفق به ایجاد تصویری فوق‌العاده واضح از سطح خورشید شد. در نگاه اول ...

«اندرو مک کارتی» با استفاده از یک تلسکوپ، صد و پنجاه هزار تصویر از خورشید ثبت کرد و درنهایت با ترکیب آن‌ها موفق به ایجاد تصویری فوق‌العاده واضح از سطح خورشید شد.

در نگاه اول به این تصویر، خورشید همانند یک ساختار میکروسکوپی - مانند سلول یا ویروس - دیده می‌شود که آن را زیر میکروسکوپ گذاشته‌ایم. این عکس محسور کننده با نام «آتش و همجوشی» درواقع یک پرتره واضح و خیره کننده از ستاره زمین یعنی خورشید است.

مک کارتی که خود را تنها یک مرد معمولی با تلسکوپ توصیف می‌کند، برای ایجاد این عکس نزدیک به صد و پنجاه هزار تصویر از خورشید ثبت کرد تا بتواند جزئیات پیچیده روی سطح این ستاره را نمایش دهد.

مک کارتی در این‌باره گفت:

«به تصویر کشیدن تلسکوپ به کمک خورشید کار بسیار دشواری است. خورشید تابش شدیدی دارد و هنگامی که به کمک یک تلسکوپ به آن نگاه می‌کنیم، احتمال آسیب به تجهیزات تلسکوپ یا کوری چشم وجود دارد. با این‌حال، تنظیمات تلسکوپ را طوری تغییر دادم که تنها بخش کوچکی از طیف نور مرئی در هر سری رصد شود. با این روش می‌توان جزئیات مربوط به «کروموسفر» خورشید را مشاهده کرد.»

او افزود: «با گرفتن هزاران عکس و بزرگنمایی آن‌ها می‌توان اثرات اعوجاج را نیز از بین برد.»

او تصاویر جمع‌آوری شده را مونتاژ کرد و درنهایت به یک تصویر 300 مگاپیکسلی دست یافت. این تصویر با وضوح کامل در صفحه «Patreon» به اشتراک گذاشته شده است تا علاقه‌مندان آن را با کیفیت اصلی مشاهده کنند.

مک کارتی در توضیح این تصویر گفت: «شما می‌توانید لکه‌های خورشیدی و مناطق فعال روی خورشید را مشاهده کنید. این نقاط درحقیقت مناطقی هستند که میدان الکترومغناطیسی خورشید در آن‌ها برانگیخته می‌شود و رخدادهای جالبی مانند ایجاد گره روی سطح در آن اتفاق می‌افتد.»

همه ما هر روز خورشید را می‌بینیم، اما شانس کمی داریم تا بتوانیم سطح آن را با چنین جزئیاتی مشاهده کنیم.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی