ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

سلامت

مطالعه جدید: کرونا خطر ابتلا به آلزایمر، پارکینسون و سکته مغزی را افزایش می‌دهد

تحقیقات جدید کنگره آکادمی نورولوژی اروپا در وین از افزایش خطر ابتلا به چندین اختلال عصبی در بیماران، پس از ابتلا به کرونا خبر می‌دهد. این مطالعه نشان می‌دهد خطر ابتلا به آلزایمر، پارکینسون و ...

تینا پورشاهید
نوشته شده توسط تینا پورشاهید | ۱۰ تیر ۱۴۰۱ | ۱۲:۰۰

تحقیقات جدید کنگره آکادمی نورولوژی اروپا در وین از افزایش خطر ابتلا به چندین اختلال عصبی در بیماران، پس از ابتلا به کرونا خبر می‌دهد. این مطالعه نشان می‌دهد خطر ابتلا به آلزایمر، پارکینسون و سکته مغزی در افراد مبتلا به کووید مثبت در مقایسه با سایر افراد بیشتر است.  

بیش از دو سال پس از شروع همه‌گیری کووید-19، موضوع تاثیر این بیماری بر اختلالات عصبی مورد بررسی قرار گرفته است. مطالعات قبلی نشان می‌دهد که ابتلا به کرونا می‌تواند با برخی بیماری‌های عصبی ارتباط داشته باشد و حالا تحقیقات بیشتری در مورد احتمال افزایش ابتلا به بیماری‌های عصبی خاص پس از ابتلا مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

شناسایی سویه جدید کووید 19

ابتلا به بیماری‌های عصبی خاص بعد از همه گیری کرونا

محققان سوابق پزشکی نیمی از کل جمعیت دانمارک را در سال‌های 2020 و 2021 تجزیه و تحلیل کردند. در طول دوره مطالعه، مشخص شد کسانی که آزمایش کرونا آنها مثبت شده است، 3.5 برابر بیشتر احتمال دارد به بیماری آلزایمر مبتلا شوند. همچنین این آمارها نشان می‌دهد این افراد 2.6 برابر بیشتر احتمال دارد که به بیماری پارکینسون مبتلا شوند. به علاوه 4.8 برابر بیشتر احتمال دارد خونریزی در مغز را این افراد تجربه کنند. همچنین 2.7 برابر بیشتر احتمال دارد به سکته مغزی مبتلا شوند.

افزایش خطر ابتلا به این بیماری‌های عصبی به دنبال کووید-19منعکس‌کننده مواردی است که قبلا در پی موارد آنفولانزا یا ذات‌الریه باکتریایی گزارش شده بود. با این وجود با توجه به شیوع گسترده کرونا، احتمالا نرخ پایه بیماری‌های‌ عصبی در سراسر جهان در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت.

برای چندین دهه، محققان ارتباط بین برخی عفونت‌های ویروسی و بیماری‌های عصبی را مورد بررسی کرده‌اند. از زمان آغاز همه‌گیری کرونا در سال 2020، محققان در مورد افزایش احتمالی برخی بیماری‌ها مانند پارکینسون هشدار داده‌اند و این داده‌های جدید نیز نشان می‌دهد که ممکن است این پیش‌بینی‌ها به واقعیت تبدیل می‌شوند. مطالعات جدید نشان می‌دهد که کرونا می‌تواند ابتلا به برخی بیماری‌های عصبی را افرایش می‌دهد.

«سارا ایمرسیو» از پژوهشگاه آلزایمر انگلستان درباره یافته‌های جدید کرونا می‌گوید بیماری‌های عصبی ناشی از زوال عقل با مجموعه‌ای از عوامل، از استعداد ژنتیکی گرفته تا سن و محیط مرتبط هستند. بنابراین کووید-19 به طور بالقوه تنها نقش کوچکی در خطر کلی ابتلا به این بیماری‌ ایفا می‌کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی