ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

درد
علمی

این نوار باریک زیرپوستی نیاز به داروهای مخدر برای تسکین درد را از بین می‌برد

محققان دانشگاه «نورث وسترن» نوار باریک و انعطاف پذیری توسعه داده‌اند که زیر پوست بیمار کاشته می‌شود و با خنک کردن اعصاب در ناحیه مورد نظر، از ارسال سیگنال درد به مغز جلوگیری می‌کند. با ...

محققان دانشگاه «نورث وسترن» نوار باریک و انعطاف پذیری توسعه داده‌اند که زیر پوست بیمار کاشته می‌شود و با خنک کردن اعصاب در ناحیه مورد نظر، از ارسال سیگنال درد به مغز جلوگیری می‌کند. با این راهکار دیگر برای تسکین درد نیازی به مواد افیونی اعتیادآور مانند مرفین نیست.

این دستگاه کوچک، نرم و کششی می‌تواند در زیر پوست بیمار کاشته شود تا به آرامی در اطراف اعصاب مسئول ارسال سیگنال‌های درد بپیچد. به‌طور معمول، هنگامی که چنین سیگنال‌هایی به مغز می‌رسند، ما احساس درد یا سوزش داریم. اما هنگامی که این ماده - با ضخامت برگه کاغذ - در زیر پوست کاشته می‌شود، از یک اثر خنک کننده برای بی‌حس کردن اعصاب استفاده می‌کند و سیگنال درد از حرکت به سمت مغز بازداشته می‌شود.

نکته قابل توجه دیگر این است که وقتی دستگاه کار خود را انجام داد، به‌طور طبیعی مانند یک بخیه قابل جذب در بدن حل می‌شود. پس نیازی به جراحی یا برداشتن دستگاه پس از کاهش درد نیست.

«متیو مک ایوان» از دانشکده پزشکی دانشگاه «واشنگتن» و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت:

«همانطور که شما یک عصب را خنک می‌کنید، سیگنال‌هایی که از طریق عصب عبور می‌کنند، کند و کندتر می‌شوند تا درنهایت به طور کامل متوقف شوند. ما به‌طور خاص اعصاب محیطی را هدف قرار می‌دهیم که مغز و نخاع را به بقیه بدن متصل می‌کنند.»

وی ادامه داد: «با خنک کردن تنها یک یا دو عصب مورد نظر، می‌توان به طور موثر سیگنال‌های درد را در یک منطقه خاص از بدن تعدیل کرد. به علاوه، شخصی که از این دستگاه استفاده می‌کند، می‌تواند شدت تسکین درد را باتوجه به نیازهای فردی خود از راه دور کنترل کند. این ویژگی سبب شده تا این اختراع جدید جذاب و حیاتی باشد.»

در ساخت دستگاه خنک کننده از کانال‌های میکروسیال استفاده شده است. این کانال‌ها دراصل لوله‌هایی هستند که به شما اجازه می‌دهند تا مایع خنک کننده را بدون خطا و به میزان دلخواه وارد دستگاه و یا از آن خارج کنید. به کمک این میکروسیالات می‌‌توان تعیین کرد چه میزان خنک کنندگی در هر بخش نیاز است. این همان کنترل از راه دور است که در بالا ذکر کردیم.

سیگنال درد

برای درک بهتر نحوه عملکرد این دستگاه، به این فکر کنید که چگونه انگشتان شما وقتی فوق‌العاده سرد هستند، شروع به بی‌حس شدن می‌کنند و در این صورت، اگر ضربه ببینند، شما درد کمتری را احساس می‌کنید.

این دستگاه تاکنون آزمایشات گوناگونی را با موفقیت پشت سر گذاشته است و احتمال داده می‌شود به زودی جایگزین داروهای افیونی (تسکین دهنده درد) باشد.

این دستگاه بر مطالعات بر روی مدل‌های حیوانی نشان داده است که می‌توان به روشی قابل برنامه‌ریزی، مستقیم و به صورت موضعی - با تمرکز بر روی عصب هدف - حتی درد آن سلول‌های عصبی در اعماق بافت نرم را نیز کنترل کرد.

نتایج این مطالعه - که هنوز در مرحله اولیه است - در مجله «Science» به چاپ رسید.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی