ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

مریخ نورد استقامت
علمی

سنسور تشخیص باد مریخ‌نورد استقامت توسط سنگریزه‌ها آسیب دید

سنگریزه‌هایی که توسط بادهای شدید سیاره مریخ منتقل می‌شدند، به یکی از سنسورهای اندازه‌گیری باد مریخ نورد استقامت (Perseverance) آسیب رسانده‌اند. هرچند گفته می‌شود مریخ‌نورد به کار خود ادامه خواهد داد، اما احتمالا با حساسیت ...

سنگریزه‌هایی که توسط بادهای شدید سیاره مریخ منتقل می‌شدند، به یکی از سنسورهای اندازه‌گیری باد مریخ نورد استقامت (Perseverance) آسیب رسانده‌اند. هرچند گفته می‌شود مریخ‌نورد به کار خود ادامه خواهد داد، اما احتمالا با حساسیت کمتری قادر خواهد بود تا کار ردیابی و اندازه‌گیری بادها را انجام دهد.

مریخ‌نورد Perseverance فوریه سال 2021 در حالی روی سیاره سرخ فرود آمد که ابزار تحلیلگر دینامیک محیطی مریخ (MEDA) را با خود حمل می‌کرد. این ابزار شامل دو حسگر باد می‌شود که سرعت و جهت را اندازه‌گیری می‌کنند. همانطور که «خوزه آنتونیو رودریگز مانفردی»، محقق اصلی MEDA توضیح می‌دهد، یکی از سنسورهای این ابزار آسیب دیده است.

کاهش توانایی‌های مریخ نورد استقامت

مریخ نورد استقامت

او با ارسال یک ایمیل به وب‌سایت Space نوشت:

«در حال حاضر، توانایی‌های سنسور کاهش یافته است، اما هنوز میزان سرعت و جهت را به صورت دقیق ارائه می‌کند. تمام تیم در حال تلاش هستند تا از سنسور بدون آسیب، خوانش دقیق‌تری دریافت کنند.»

بر اساس اسناد آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا در کالیفرنیا که مریخ‌نورد را مدیریت می‌کند، دو حسگر اندازه‌گیری باد Perseverance که تقریبا شبیه به خط کش هستند، توسط شش سنسور تشخیص احاطه شده‌اند که هدف آن‌ها ارائه خوانش دقیقی از هر جهت است.

هر یک از دو سنسور اصلی اندازه‌گیری باد به یک بازو متصل هستند که می‌تواند باز شود و حسگرها در حین جابجایی از مریخ‌نورد دور کند، زیرا Perseverance نیز با حرکات خود بر جریان باد تاثیر می‌گذارد که با این وجود، دقت اندازه‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

مریخ نورد استقامت

رودریگز مانفردی اشاره می‌کند که مانند تمام ابزارهای موجود در مریخ نورد استقامت، حسگرهای باد آن نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مقاومت بسیار خوبی داشته باشند، اما محققان براساس تجربه خود در ماموریت‌های قبلی، وجود چنین بادهای شدیدی که بتواند سنگ‌ریزه‌ها را جابجا کند و باعث آسیب دیدن سنسور مریخ‌نورد شود را پیش‌بینی نمی‌کردند.

همچنین برای ابزاری مانند MEDA، این محدودیت‌ها بسیار چالش‌برانگیزتر هستند، زیرا سنسورها برای اندازه‌گیری پارامترهای باد باید در معرض شرایط محیطی مریخ قرار بگیرند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی