ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

فناوری ایران

اعلام ممنوعیت واردات چه اثری بر قیمت آیفون گذاشت؟

گزارش‌های آماری از روند سلسله خبرهایی که درباره ممنوعیت واردات آیفون و تغییرات قیمت این گوشی توسط مقام های مسئول منتشر شد، نشان می‌دهد که این سیاست‌ها باعث شده که قیمت آیفون در آن روزها ...

گزارش‌های آماری از روند سلسله خبرهایی که درباره ممنوعیت واردات آیفون و تغییرات قیمت این گوشی توسط مقام های مسئول منتشر شد، نشان می‌دهد که این سیاست‌ها باعث شده که قیمت آیفون در آن روزها به اوج خود برسد و حتی اخبار تکذیبیه پیرامون این تصمیم‌گیری‌ها، چندان منجر به کاهش قیمت آن نشد. تکذیبیه‌ها نیز در حالی منتشر شد که به نظر می‌رسد کماکان این موضوع ادامه دارد و به صورت چراغ خاموش، از واردات رسمی گوشی‌های پرچمدار نظیر آیفون، جلوگیری می‌شود.

اوایل خردادماه بود که با اعلام محدودیت برای واردات آیفون، بازار این گوشی دچار التهاب شد. بررسی آماری تعداد محتوای منتشر شده در تلگرام نشان می‌دهد با اعلام این خبر از سوی فعالین بازار موبایل، قیمت گوشی‌های برند اپل نیز افزایش یافته است.

به گزارش دیجیاتو و باهمکاری لایف‌وب، اعلام سیاست جلوگیری از واردات آیفون در بهار امسال، باعث شد که در دو روز ابتدایی انتشار این اخبار، محتواهای منتشر شده درباره گوشی آیفون در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته ۳۰۰ برابر بیشتر باشد.

در واقع اعلام ممنوعیت واردات آیفون در تاریخ یک خرداد منجر به افزایش صحبت از موضوع واردات تلفن‌های همراه اپل نسبت به ‌روزهای قبل و واکنش مسئولان می‌شود.

وزیر سابق ارتباطات نیز در دوم خرداد به خبر ممنوعیت واردات آیفون واکنش نشان داد و در کانال تلگرامی‌اش نوشت: «آخرین بار شرکتی خارج از روال همیشگی خود و سایر شرکت‌ها، حجم زیادی گوشی آیفون وارد کشور کرده بود و به همین دلیل تصمیم داشتند واردات آیفون را ممنوع کنند.»

صحبت‌های جهرمی از یک سو و صحبت‌های عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت از سوی دیگر، باعث شده است تا در روز دوم خردادماه، نقل قول‌های بیشتری در شبکه‌های اجتماعی درباره این تصمیم گیری منتشر شود؛ تا حدی که در این روز بیش از 3300 محتوای تلگرامی حول موضوع واردات آیفون منتشر می‌شود.

نهایتا در 3 و 4 خرداد با یک واکنش دیگر از آذری جهرمی به آزاد بودن واردات آیفون و صحبت یکی از نمایندگان مجلس در راستای اختصاص ارز آیفون به واردات خودرو، صحبت درباره واردات تلفن‌های همراه اپل از همیشه بیشتر می‌شود.

اما واکنش‌های مختلف به ممنوعیت واردات آیفون چه تاثیری بر قیمت آن داشت؟ نگاهی به روند تغییرات قیمت آیفون 13 پرومکس که از سوی لایف‌وب تهیه شده، نشان می‌دهد در حالی که قیمت این گوشی اواخر اردیبهشت روند نزولی داشته اما اعلام خبر محدودیت واردات این برند از سوی مقام‌های مرتبط، باعث نوسان شدید قیمتی شده است.

همان طور که در نمودار بالا مشخص است، به فاصله دو روز از اعلام ممنوعیت واردات آیفون، قیمت این گوشی افزایش پیدا کرده و از 47 میلیون تومان در اواخر اردیبهشت به 53 میلیون تومان رسید. پیش از این نیز دیجیاتو با بررسی وضعیت بازار تلفن همراه، از التهاب آن خبر داده بود.

اگرچه سوم خرداد ماه انجمن واردکنندگان موبایل با انتشار بیانیه‌ای خبر از حل مشکل ثبت سفارش آیفون داد اما به نظر می‌رسد این موضوع نتوانسته تاثیری بر قیمت گوشی‌های برند اپل بگذارد. همچنین مشاهدات اخیر نشان می‌دهد که این مشکل ثبت سفارش کماکان ادامه دارد و طبیعتا به همین دلیل قیمت آیفون تغییری نداشته است.

همانطور که در نمودار نمایش داده می‌شود، هر چند انتشار اخبار مربوط به گرانی آیفون در کانال‌های تلگرام، از دوم خرداد روند نزولی پیدا کرد، اما قیمت این کالا، پس از افزایش قیمت، کاهش محسوسی نداشته است و در 10 خرداد با قیمت 51 میلیون تومان به فروش رسیده است.

لایف‌وب اعلام کرده است در گزارش خود بیشتر از تحلیل داده‌ها در فضای مجازی، قصد نشان دادن تاثیر اخبار و شبکه‌های اجتماعی را داشته است که خبر درباره ممنوعیت واردات آیفون، اثری غیرقابل چشم‌پوشی بر قیمت‌های این کالا داشت. ممنوعیتی که شاید به طور رسمی تکذیب شده باشد اما عملا در حال اجرا شدن است و ارز لازم برای واردات گوشی‌های پرچمدار تخصیص داده نمی‌شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی