ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

گلکسی A73
فناوری ایران

آمار گمرک: واردات موبایل ۲۶ درصد کاهش یافت

بنابر اعلام گمرک ایران در سه ماه اول 1401 حدود 3 میلیون دستگاه تلفن همراه وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 26 درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین ...

بنابر اعلام گمرک ایران در سه ماه اول 1401 حدود 3 میلیون دستگاه تلفن همراه وارد کشور شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 26 درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین گوشی‌های بالای 600 دلار از کل واردات موبایل در فصل بهار تنها سهمی 4.9 درصدی دارند.

«فرود عسگری»، معاون امور گمرکی گمرک ایران در گفتگو به ایسنا از آخرین جزئیات واردات گوشی در سه ماه اول سال جاری خبر داده است.

بر این اساس، طی بهار امسال سه میلیون و 33 هزار و 900 تلفن همراه به ارزش حدود 728 میلیون دلار وارد کشور شده است. این در حالی است که طی سه ماهه اول سال گذشته، چهار میلیون و 135 هزار و 149 هزار موبایل به ارزش 823 میلیون دلار وارد شده بود.

این آمار از کاهش 26.6 درصدی تعداد واردات گوشی و 11.64 درصدی ارزش واردات این کالا حکایت دارد.

گفتنی است از مجموع واردات سال جاری، گوشی‌های بالای 600 دلار یا به اصطلاح پرچمدار تنها سهمی 4.9 درصدی داشته‌اند. ارزش این گوشی‌ها نیز حدود 180 میلیون دلار اعلام شده که 24.7 درصد از ارزش کل واردات گوشی طی سه ماه اول را شامل می‌شود.

به نظر می‌رسد اگرچه سهم گوشی‌های پرچمدار از حیث تعداد تفاوت چندانی نکرده اما از لحاظ ارزش دلاری شاهد افت 5 درصدی هستیم. «امیر اسحاقی» دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در دی ماه سال گذشته در گفتگو با دیجیاتو اعلام کرده بود گوشی‌های پرچمدار از آذر 1399 تا آذر 1400 سهم 5 درصدی از حیث تعداد و 29 درصدی از حیث ارزش کل واردات را به خود اختصاص داده بوند.

این درحالی است که «محمدرضا عالیان» سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل هفته گذشته به دیجیاتو گفت از 24 اردیبهشت ماه برای واردات گوشی‌های پرچمدار ارزی تخصیص نیافته است. به گفته او، وقفه در واردات قانونی این موبایل‌ها باعث شده تا از ابتدای امسال 130هزار آیفون از طریق رویه مسافری وارد کشور شود که با توجه به تامین ارز آن‌ها از بازار، به اقتصاد کشور لطمه می‌زند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (3 مورد)
 • Ali Rahimpouur
  Ali Rahimpouur | ۲۲ تیر ۱۴۰۱

  تو هر بازاری داخل کشور باید انحصار ایجاد کنن و فساد ایجاد کنن این توهین به شعور مخاطبه

 • Hamid Ghodosi
  Hamid Ghodosi | ۲۱ تیر ۱۴۰۱

  😑😑😑😑😑

 • dariush eghbali
  dariush eghbali | ۲۱ تیر ۱۴۰۱

  درعوض امنیت داریم،،مخصوصاخانم‌هاخیلی امنیت دارن...

مطالب پیشنهادی