ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

ساترا
فناوری ایران

نامه تهدیدآمیز ساترا درباره VODها: پلتفرم‌های متخلف فیلتر خواهند شد

نامه‌ای از سوی رئیس کل ساترا به رئیس سازمان صدا و سیما اخیرا منتشر شده که از تصویب اقدامات بازدارنده علیه پلتفرم‌های نمایش خانگی متخلف خبر می‌دهد. آنطور که در این نامه آمده جرائمی همچون ...

نامه‌ای از سوی رئیس کل ساترا به رئیس سازمان صدا و سیما اخیرا منتشر شده که از تصویب اقدامات بازدارنده علیه پلتفرم‌های نمایش خانگی متخلف خبر می‌دهد. آنطور که در این نامه آمده جرائمی همچون فیلتر، عدم خدمات‌دهی دیتاسنتر و لغو ای‌نماد برای پلتفرم‌های متخلف دیده شده است.

به نظر می‌رسد اختلاف‌ها بین ساترا و VODها به اوج خود رسیده است. سازمان تنظیم مقررات صوت و فراگیر معتقد است پلتفرم‌های نمایش خانگی اخیرا از دستورات این سازمان سرباز زده و حتی اقدام به پخش سریالی بدون مجوز این سازمان کرده‌اند.

در همین راستا نامه‌ای شب گذشته در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد ساترا شمشیر را علیه VODها از رو بسته است. «سعید مقیسه» رئیس ساترا با ارسال نامه‌ای به «پیمان جبلی» رئیس سازمان صدا و سیما، از تصویب اقدامات بازدارنده در برابر تخلفات پلتفرم‌های نمایش خانگی خبر داد:

«پیرو مصوبه شورای فضای مجازی صداوسیما در خصوص برخورد بازدارنده با تخلفات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی، خصوصا پلتفرم‌های موثر اقداماتی در دستور اجرا قرار گرفته و جهت استحضار تقدیم می‌شود.»

یکی از بندهای این مصوبه تهیه نامه اتمام حجت با پلتفرم‌های متخلف و تعیین ضرب العجل یک هفته‌ای برای تمکین به قانون و مقررات ساترا و توقف اقدامات متخلفانه و ارسال رونوشت نامه فوق به مقام دادستان کل کشور، دادسرای فرهنگ و رسانه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز ملی فضای مجازی، پلیس امنیت اخلاقی و سایر مراجع ذیربط است.

همچنین نامه تعلیق مجوز یکی از VODها صادر شده و با دادستانی برای فیلتر دامنه مذکور نامه‌نگاری شده است.

طرح شکایت در دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای جرایم رایانه‌ای، ارسال نامه به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای عدم خدمت رسانی در دیتا سنترها و ارسال نامه به وزارت صمت به منظور لغو نشان اینماد از جمله دیگر اقدامات دیده شده علیه پلتفرم‌های شبکه نمایش خانگی است.

ساترا همچنین با هرگونه تبلیغ VODها در فضای تبلیغات شهری، شبکه‌های ماهواره‌ای و ... نیز مخالفت کرده است.

این سازمان همچنین خواستار رایزنی با نمایندگان کمیسیون فرهنگی به منظور پیش‌بینی نطق پیش از دستور و ایراد تذکر در مجلس شده است.

یکی دیگر از اقدامات بازدارنده دیده شده براساس این نامه نیز عدم پذیرش طرح‌های جدید تولید برنامه در شورای صدور مجوز تولید (الماس) است.

مشخص نیست تهدیدهای ساترا تا چه حد عملی شود اما واضح است که این سازمان دیگر قصد مماشات با پلتفرم‌های نمایش خانگی را ندارد، در حالی که انتظار می‌رفت با ریاست مقیسه بر این سازمان، شاهد تعامل بهتر VODها و سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر باشیم ولی به نظر می‌رسد مدیریت جدید این سازمان تا امروز به تعامل چندان خوبی با این پلتفرمها نرسیده است.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی