ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

موجود دریایی
علمی

دانشمندان در اعماق اقیانوس آرام یک موجود دریایی عجیب پیدا کردند [تماشا کنید]

محققان در کشتی تحقیقاتی ناتیلوس (EV Nautilus) نوعی قلم دریایی با نام Solumbellula را پیدا کرده‌اند. این موجود دریایی جالب، ساقه‌ها و شاخک‌های نازک بلندی دارد و در کف اقیانوس یافت می‌شود و تیم ناتیلوس ...

جواد تاجی
نوشته شده توسط جواد تاجی | ۲۵ تیر ۱۴۰۱ | ۲۲:۳۰

محققان در کشتی تحقیقاتی ناتیلوس (EV Nautilus) نوعی قلم دریایی با نام Solumbellula را پیدا کرده‌اند. این موجود دریایی جالب، ساقه‌ها و شاخک‌های نازک بلندی دارد و در کف اقیانوس یافت می‌شود و تیم ناتیلوس از آن به عنوان یک «کشف هیجان‌انگیز» یاد کرده است.

قلم دریایی توسط یک زهپاد (ROV) یا «زیردریایی هدایت‌پذیر از دور» در هنگام بازدید از یک کوه دریایی ناشناخته در نزدیکی آب‌سنگ جانستون، نقطه‌ای دورافتاده در غرب اقیانوس آرام به صورت کاملا غیرمنتظره‌ای مشاهده شد. نکته قابل‌ت وجه اینکه Solumbellula معمولا در اقیانوس اطلس و هند یافت می‌شود و اکنون برای اولین بار در اقیانوس آرام دیده شده است.

این موجود دریایی عجیب چیست؟

ویدیوی بالا که در عمق 2994 متری اقیانوس گرفته شده، لحظه شگفت‌انگیز کشف این قلم دریایی را نشان می‌دهد. گفته می‌شود ساقه بلند این قلم دریایی حدود 2 متر طول دارد.

قلم‌های دریایی که نوعی از کیسه‌تنان محسوب می‌شوند، گروه وسیعی از آبزیان هستند که شامل مرجان‌ها و چتر دریایی می‌شوند. قلم‌های دریایی در آب‌های گرمسیری و معتدل سراسر جهان و همچنین جز‌ر و مد تا عمق بیشتر از 6000 متر یافت می‌شوند.

تیم ناتیلوس در توضیحات ویدیو خود می‌نویسد:

«بررسی بیشتر این ویدیو و این نمونه به کارشناسان کمک می‌کند تا تشخیص دهند که آیا این اولین S.monocephalus در اقیانوس آرام است یا یک گونه بالقوه جدید در این حوضه اقیانوس محسوب می‌شود.»

موجود دریایی

اردو تحقیقاتی آب‌سنگ جانستون از 20 ژوئن (30 خرداد) تا 13 جولای (22 تیر) برگزار شد و محققان در آن روی تنوع زیستی منطقه تمرکز کرده‌اند که این موجود به‌صورت کاملا ناخواسته در آن کشف شده است. سازمان غیرانتفاعی Ocean Exploration Trust این کشتی تحقیقاتی را اداره می‌کند و بسیاری از غواصی‌های مربوط به ROV را انجام می‌دهد.

محققان کشتی EV Nautilus تاکنون شگفتی‌های بسیار زیادی از یک «چتر دریایی کمیاب» گرفته تا یک «موجود ژلاتینی ناشناس» را در اعماق اقیانوس‌ها کشف کرده‌اند. این تیم در نهایت توضیح می‌دهد: «کشف Solumbellula در اقیانوس آرام به ما یاد‌آوری می‌کند که تلاش‌های اکتشاقی اقیانوس تا چه اندازه برای درک تنوع سیاره ما اهمیت دارد.»

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مطالب پیشنهادی